Амбасада Египта угостила алексиначке предшколце

Старија вртићка група из објекта у Мишићевој, у пратњи васпитача, директорке и представника Предшколске установе „Лане”, посетила је Амбасаду Египта у Београду. Топлу добродошлицу гостима из Алексинца приредио је амбасадор Египта у Србији, Његова екселенција господин Басел Салах са својом супругом и сарадницима.

Иницијативу за ову сарадњу, покренуле су васпитачице Марија Д. Илић, Александра Миленковић и приправница Милица Нешић, које су се са децом, месецима уназад, бавиле истраживањем Египта у оквиру својих активности. Тако су и дошле на идеју да се писменим путем обрате амбасадору Египта и на тај начин поделе одушевљење оним што су сазнали о овој земљи.

− Идеја је проистекла из претходног пројекта о смоли, где смо научили да се тела фараона премазују смолом и тако смо уз помоћ енциклопедија и књига ушли у нови пројекат Египат. Заправо тема нам је била где живе мумије. Истражујући из различитих извора сазнања, дошли смо на идеју заједно са родитељима на једној од радионица да прикажемо како изгледа једна египатска јелка. Заједно са родитељима написали смо писмо амбасадору и послали фотографије, цртеже, односно све продукте рада, као и изглед наше радне собе која је била осмишљења да ослика део прошлости Египта коју смо истраживали – открила нам је Марија Д. Илић, васпитачица и координаторка овог пројекта.

Убрзо након тога, добили су позивно писмо амбасадора, са жељом да представници Предшколске установе „Лане” са децом буду његови гости у Амбасади.

− Пре оптрилике две недеље сам добио један мејл у коме су биле лепе фотографије и цртежи деце и то ми се јако допало. Након тога сам добио и оригинале путем поште. Када сам то видео и држао у својим рукама, осетио сам колико су ме заправо њихови радови дирнули, колико је то прелепо што они раде. Видео сам колико ова дечица која су данас дошла код нас, воле Египат и рекао сам да морам да их угостим овде у кући Египта у Београду, у мојој резиденцији – рекао је, у изјави за наш медиј, Његова екселенција г. Басел Салах.

Деци је током посете приказан краћи филм о Египту, његовој култури и традицији, организована је изложба многих знаменитости и обележја ове земље. Амбасадор, као и његова породица и сарадници, нису крили одушевљење дечјом спонтаношћу и знањем које су стекли током истраживања о овој задивљујућој земљи.

− Био сам позитивно изненађен колико деца имају информација о Египту, неких информација које су за децу која су доста старија од њих, а они то знају и то говори о томе колико су они носиоци будућности, колико сама предшколска установа добро ради на њиховом образовању. Овај пројекат сматрам једним пилот пројектом који за циљ има да упозна децу са различитим културама и да их чак и поведе да својим очима виде те призоре о којима су учили, као што је то данас случај и сматрам да је то јако значајно и лепо. Зато планирам и желео бих да их након неког времена лично посетим у Алексинцу и да поздравим ове моје нове другаре – закључио је амбасадор.

Посета је крунисана поклонима које су деца, данима уназад, заједно са васпитачима припремила и осмислила. Такође, амбасадор је предшколцима припремио симболичне поклоне као успомену на ово дивно дружење.

− Деца су се посебно радовала овом доласку. Она су одушевљења, као и сви ми. Много тога су могла да виде везано за културу Египта. Амбасадор и његова супруга су нас примили са одушевљењем. Изразио је жељу да дође код нас, у нашу предшколску установу да нас посети, јер је одушевљен нашим начином рада са децом – казала је Виолета Поповић, директорка ПУ „Лане”.

Овај дан ће, како деци, тако и свима, остати у дивном сећању и служити као подсетник на пријатељство, солидарност, племенитост и љубав, јер управо то су вредности које су малишани и одрасли понели из Београда.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

four × 1 =