Здравље и храна: Фалсификаторе меда избегавајте у широком кругу

Пчеларити данас је све теже, не само због непредвидивих временских промена, већ и због ниске откупне цене меда. У Европи она пада, па је разумљиво да се тај однос преноси и на наше тржиште, пошто смо ми и извозници меда.

Med

Један од разлога за такву ситуацију је и појава фалсификата у производњи меда који знатно снижава цену, а мала цена због опште економске ситуације одговара земљама Европске уније, па неки познаваоци прилика кажу да се због тог разлога фалсификаторима наводно „гледа кроз прсте”.

Председник Савеза пчеларских организација Србије др Родољуб Живадиновић, један од најупорнијих и најзначајних бораца против фалсификата, пчеларством се бави преко три деценије и каже да је увек било покушаја прављена вештачког меда, али да је то  последњих година израженије.

‒ Ја сам председник Савеза пчеларских организација Србије од 2008. године.  Значи за то време било је свакаквих власти свакаквих министара и добрих и лоших и било је оних који су нас подржавали у борби и они који нису.  Тренутно ми имамо подршку, али ево одмах да кажем већ годину и по дана можда и јаче, Министарство пољопривреде није имало ни једну озбиљну акцију у борби против фалсификованог меда. То су ствари које не иду у прилог пчеларству, посебно у ово лудо време када су приноси због временских промена смањени, када су цене драматично пале.  Европска унија је попустила у контроли, такође, дозволила да на тржишту буде скоро 50 одсто  фалсификованог меда што је сама признала. Европска комисија то утврдила и објавила на свом сајту – каже др Живадиновић.

Наш саговорник објашњава да  се ништа озбиљније не предузима да се тај проблем реши. Чак, зли језици кажу, њима то и одговара. Смањује инфлацију ово лудо време када морају да финансирају прескупи рат у Украјини. Тако испада да, све што је јефтино то је добро, а колико је то добро за здравље, знак је питања.

‒ Па ви имате фалсификовани мед у који се додаје жива сода.  Према томе, да ли је то добро за јело, па сигурно да није. Потрошачи су ти који морају да схвате да не могу да купују мед грлом у јагоде, већ да морају да се распитају од кога да купују мед, да не смеју да верују никоме. Данас на тржишту, хвала Богу, ево, Србија има једну иновативну методу за анализу меда која је релативно јефтина. Чак ако се преко удружења потрошача учланите са само 2000 динара, имате једну бесплатну анализу ‒ упозорава први човек српске организације пчелара који је и епидемиолог.

Др Живадиновић препоручује, ако имате фирму од које купујете мед у трговини, или имате пчелара од којих купујете мед, да их проверите.

‒ Значи, учланите се у то удружење за 2.000 динара добијете анализу која кошта 200 евра и практично знате је л’ смете имати поверење у њега или не смете.  Нажалост, дошло је такво време. Све док држава озбиљније не стане иза пчеларства и не реши проблем фалсификата, ми ћемо имати проблем ‒ понтенцира још једном наш саговорник да проверимо шта купујемо и једемо.

Има, донекле и једноставније методе. На интернету изгуглајте и видите ко је „хватан на делу” како је фалсификовао мед, и њих избегавајте у широком кругу. 

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

one × one =