Uz Svetski dan vode: Aleksinac ima vodu i za komšije

Svetski dan voda, koji se danas obeležava, ove godine u fokus stavlja krizu dostupnosti pijaće vode i sanitarno-higijenskih uslova za populaciju širom planete. Procenjuje se da oko dve milijarde ljudi nema pristup bezbednoj vodi za piće.

Opština Aleksinac ovaj dan dočekuje sa solidno rešenim problemom pijaće vode za stvoje stanovništvo. Prthodnih decenija uz pomoć opštinskog i republičkog budžeta, a i kreditnih sredstava iz međunarodnih finansijskih institucija, rekonstruisana je Fabrika vode „Bresjeˮ u Subotincu, izgrađena nova, a delimično i rekonstruisana vodovodna mreža. Trenutno, na ovaj sistem je priključen grad Aleksinac sa još jedanaest naseljenih mesta ove opštine, a postoje uslovi za priključenje ostalih Moravskih sela ove opštine. Znači, u jedan broj sela voda je stigla, a ostalo je da se reši vodosnabdevanje u ostalim ruralnim naseljima.

To nam je potvrdio i prvi čovek aleksinačke lokalne samouprave.

‒ Opština Aleksinac je zadnjih desetak godina stvarno radila na tome da se obezbedi zdrava pijaća voda time što se rekonstruisala fabrika za preradu vode Bresje. Širila se mreža ka svim rubnim delovima opštine, ali nismo sve završili. Ove godine je u planu proširenje vodovodne mreže ka onim naseljima gde je već prošao primarni cevovod. Pre svega, pričamo o naseljima Srezovac i Ljubeš, koja dosta imaju problema sa obezbeđivanjem zdrave pijaće vode, jer nema više vode u bunarima, odnosno pao je nivo vode ‒ kaže Dalibor Radičević, predsednik opštine Aleksinac, i najavljuje da će u ovoj godini da se krene sa daljim širenjem sekundarne mreže uz nameru da se dovede zdrava pijaća voda do svih stanovnika opštine Aleksinac.

Aleksinac ne samo da je obezbedio dovoljne količine vode, već ima i viškove koje nudi okolnim opštinama.

‒ Bresje je, još kada je formirano dalekih sedamdesetih godina, i osmišljeno kao sistem za vodosnabdevanje ne samo Aleksinca, nego i opština Ražanj, Paraćin, delom Niš. Nije se išlo ka tome. Sada smo u pregovorima sa opštinom Sokobanja, koja ima velikih problema i nema zdravu pijaću vodu, da oni preuzimaju vodu od nas. Nama će to dobro doći zato što vodu koja je neutrošena, a proizvedena, trenutno ispuštamo u Moravicu, tako da na taj način nećemo ugroziti naše vodosnabdevanje imaćemo dovoljnu količinu vode. U dogovoru sa preduzećem „Srbijavodeˮ, koje hoće da pomogne Ražnju da u onim naseljima, koja se naslanjaju na našu opštinu, kroz taj sistem koji je već stigao maltene do kraja opštine Aleksinac, da se preuzme voda, samo da se izgradi bazen i odradi sekundarna mreža. Naravno, to nama opet ide u korist jer ćemo dobiti neka novčana sredstva koja će pospešiti rad samog „Vodovodaˮ – objašnjava Radičević.

bovansko jezero

Na teritoriji opštine ne postoji izgrađeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. U najavi je da se ovaj problem reši. Ono što je negativno, to je činjanica da nismo mogli da izbegnemo zagađivanje većine malih vodotokova koji su nam postali mesto deponija i ulivanja individualnih kanalizacija. Takvu našu nemar priroda kažnjava poplavama, a hrana koju jedemo zaliva se vodom iz zagađenih reka. Lokalna samouprava čisti deo takvih vodotokova svake godine, ali bi trebalo da preduzima i mere sankcija kako bi ih zaštitila.

Jedan komentar

  1. A motorni čamci i gliseri i dalje cepaju jezerom, nelegalne vikendice niču, divlja kanalizacija zagađuje itd itd…. Zaštite jezero!

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 + 10 =