Уз подршку ЕУ алексиначке жене стичу знања о органској пољопривреди

Друштво за развој креативности из Алексинца у својим активностима, уз помоћ партнера, посебну пажњу поклања положају жена на селу. Ово удружење спроводи  још један пројекат који подстиче развој женског активизма и јачања капацитета сеоских жена у општини. Пројектом ЖЕТВА спроводе се активности у области органске пољопривредне производње која поред еколошког значаја доводи и до позитивних финансијских ефеката.

Према речима Снежане Живадиновић, координаторке пројекта симболичног назива ЖЕТВА (ЖЕне, Транспарентност, Видљивост, Активизам) од јануара ове године па скоро до почетка септембра организоване су обуке из области органске пољопривреде под ”стручном палицом” професора Вучине Милетића. Тим едукацијама је присуствовало тридесетак чланица алексиначких, сеоских, женских удружења.

‒ Имам утисак да су обуке из органске пољопривреде, у односу на све наше досадашње едукације, изазвале највише интересовања и то је и био примарни циљ у пројекту ЖЕТВА, пронаћи ефективне начине за економско оснаживање сеоских жена у складу са тржишним трендовима. Укупно су организоване три тродневне обуке током којих је професор Вучина пренео знања о компостирању, о значају органске пољопривреде, начинима како се на природан и еколошки начин третирају биљке и добили смо и посебну књигу рецепата за припрему органских заштитних средстава ‒ истиче Живадиновићка.

Ова координаторка пројекта напомиње да су паралелно са овим обукама организоване и такозване ,,види-научи” посете у склопу којих је посећено  неколико органских плантажа и воћњака у Србији и на лицу места су чланице сеоских женских удружења могле да се увере како изгледа органска пољопривреда и уједно да сазнају начине за пласман истих производа. 

‒ Такође било је речи и о сертификацији газдинстава, о процедурама које су неопходне, о субвенцијама које се добијају од државе или других надлежних тела. Све у свему наше пољопривреднице су сада изузетно мотивисане да са традиционалних начина производње пољопривредних производа крену у органску и да се опробају и у припреми органских производа као што су слатка, сокови и зимница – закључује Снежана Живадиновић сумирајући резултате пројекта.

Пројекат ЖЕТВА се имплементира током десет месеци, до краја октобра ове године, у склопу пројекта ЕУ Ресурс центар који спроводи БОШ (Београдска отворена школа) уз финансијску подршку Европске уније. Очекивања су да ће доћи и до унапређења јавних, локалних политика из области пољопривреде са акцентом на њихово уродњавање, односно увођење додатних поена на јавним конкурсима и веће субвенционисање сеоских жена.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

five × one =