Учесници Дигиталног хербаријума у Горњем Адровцу

Излетом за најбоље учеснике едукативне акције „Дигитални хербаријум” у Горњем Адровцу, у суботу 28. септембра, завршен је овогодишњи циклус кога су подржале све основне и већина средњих школа са територије општине Алексинац. Ђаци и професори , у пратњи запослених у алексиначкој библиотеци, обишли су цркву Света Тројица, у народу позната као руска, подигнуту на месту погибије руског добровољца пуковника Николаја Николајевича Рајевског у Првом српско-турском рату 1876. године.

Неки аутори сматрају да је овај руски племић послужио чувеном писцу Лаву Толстоју као прототип за лик Вронског у роману „Ана Карењина”. О историјским догађајима у вези са погибијом Рајевског и изградњом цркве, коју је скоро у потпуности финасирала породица овог руског племића, присутне је упознао Драган Ристић, некдашњи радник општинске туристичке организације.
У групи која је боравила у Горњем Адровцу је била и професорка биологије Снежана Милошевић која је акцију „Дигитални хербаријум”, пре свега, видела као могућност дружења деце основних и средњих школа, упознавање флоре нашег краја, али и историјске прошлости.

‒ Овакве активности видим као нова искуства. Из њихових прича видимо да деца не познају довољно свој крај, и требало би више да упознају историју и природу свог завичаја ‒ наглашава ова просветна радница.

Професорка Милошевић је свесна колико су деца преокупирана савременом технологијом и акцију „Дигитални хербаријум” оцењује као корисном у смислу да дигиталну технологију ученици користе у едукативне сврхе, али и као могућност да се деца на тренутак склоне са друштвених мрежа и више посвете дружењу и природи.

‒ Наша деца живе у таквом времену да их привлачи дигитална технологија и ми смо ту да их усмеримо на дружење и одлазак у природу. „Дигитални хербаријум” их изводи у природу да сликају биљке и да нам их представе дигиталном облику. То су углавном биљке које се налазе у нашој околини и у нашем завичају – објашњава наша саговорница.

Акцију „Дигитални хербаријум нашег завичаја”, као и овај излет организује Завичајно одељење Библиотеке „Вук Караџић” у сарадњи са члановима Актива биолога општине Алексинац. Ово није једина едукативно-наградна акција коју спроводи Библиотека, а да је намењена ученицима основних и средњих школа. Ту су и „Знаменити Алексинчани и Алексинчанке”, са темама из локалне историје. Нови циклус Дигиталног хербаријума почиње највероватније следећег месеца.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

5 × one =