У издању Библиотеке: Жене које су нас задужиле на календару за наредну годину

У  склопу обележавања глобалне кампање „16 дана активизма у борби против насиља над женама”, данас је у алексиначкој библотеци „Вук Караџић” промовисан Календар за 2025. годину са фотографијама и биографијом познатих наших суграђанки које су биле активне у оквиру пододбора Друштва „Кнегиње Љубице”, заслужног за подизање цркве Светих Архангела у Делиграду.

На календару су Христина Миленковић Бошковић, Даринка Пауновић Јовановић, Аница Јовановић Кнез Милојковић, Јелисавета Гојковић, Десанка Качамаковић, Радојка Радојковић, Александра Ивановић, Даринка Загорац, Душанка Кнез Милојковић, Ана Савић, Даринка Биволаревић и Добрила Главинић.

Један од уводничара на данашњој промоцији календара био је и историчар Зоран Стевановић који је у изјави за наш медиј појаснио улогу и допринос Алексинчанки које су се нашле на календару у изградњи делиградске спомен цркве. Стевановић каже да је на Делиграду у периоду од 1930. до краја 1934. године подигнута спомен-костурница црква Светих архангела Михајла и Гаврила која је искључиво дело алексиначких жена које су биле носиоци свих послова уз помоћ главног одбора друштва које се зове „Књегиња Љубица”, а чији је пододбор овде основан 1926. године управо са задатком да се подигне једно овакво спомен обележје.

− Првобитно је била идеја да то буде капела са костурницом, а онда је донета одлука да то буде парохијска црква с обзиром да село Делиград није имало цркву. Главне личности су биле жене из Алексинца које су биле чланице овог пододбора и њихова мисија није завршена 1934. године, односно 1935. године освећењем цркве већ су оне и даље, све док је удружење постојало до почетка Другог светског рата, бринуле и помагале ову сада парохијску цркву ‒ објашњава овај историчар.

У издању календара „Знамините Алексинчанке кроз време” радници библиотеке „Вук Караџић” су се потрудили да ова публикација буде прикладна садржајем и дизајном својој намени. У Каталогизацији се наводе имена: Александра Милошевић, Бранимир Вељковић и Синиша Голубовић. Александра Милошевић из Завичајног одељења библиотеке је, поред осталог, истакла да су на календару биографије жена које су се још у 19. и 20. веку у Србији, овде у Алексинцу школовале, биле су стуб породице, стуб куће, еманциповане, свестране, природне, хумане, али и јединствене, уједињене кроз разна удружења, задруге и друштва.

− Ове жене су се бориле за своја потомства, будуће генерације и помагале болеснима и сиромашнима, несебично се дајући, а притом су биле и мајке и супруге. То нису биле такозване феминисткиње, већ жене које су одликовале праве вредности. Наш календар је ту да 365 дана пружа пример и узор данашњој омладини, младим девојкама, женама и мајкама ‒ казала је ова радница библиотеке.

Промоцији су присуствовали представници неколико удружења која у свом програму рада имају активности које указују на значај борбе против насиља над женама, као и потребу за побољшање њиховог економског статуса. Испред локалне самоуправе скупу је присуствовала заменица председника Скупштине општине Алексинац Маријана Радивојевић. Подршку овој акцији је својим присуством пружила и Данијела Павловић, председница локалног Савета за родну равноправност. Промоција је имала и хуманитарни карактер, јер је организатор у сарадњи са Црвеним крстом Алексинац прикупљао добровољне прилоге намењене за помоћ деци наше општине. Календари су се делили бесплатно, а добитници у складу са својим могућностима и жељама приложили су одређену суму новца.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

15 + eighteen =