У склопу обележавања глобалне кампање „16 дана активизма у борби против насиља над женама”, данас је у алексиначкој библотеци „Вук Караџић” промовисан Календар за 2025. годину са фотографијама и биографијом познатих наших суграђанки које су биле активне у оквиру пододбора Друштва „Кнегиње Љубице”, заслужног за подизање цркве Светих Архангела на Делиграду.
На календару су Христина Миленковић Бошковић, Даринка Пауновић Јовановић, Аница Јовановић Кнез Милојковић, Јелисавета Гојковић, Десанка Качамаковић, Радојка Радојковић, Александра Ивановић, Даринка Загорац, Душанка Кнез Милојковић, Ана Савић, Даринка Биволаревић и Добрила Главинић.
Један од уводничара на данашњој промоцији календара био је и историчар Зоран Стевановић који је у изјави за наш медиј појаснио улогу и допринос Алексинчанки које су се нашле на календару у изградњи делиградске спомен цркве. Стевановић каже да је на Делиграду у периоду од 1930. до краја 1934. године подигнута спомен-костурница црква Светих архангела Михајла и Гаврила која је искључиво дело алексиначких жена које су биле носиоци свих послова уз помоћ главног одбора друштва које се зове „Књегиња Љубица”, а чији је пододбор овде основан 1926. године управо са задатком да се подигне једно овакво спомен обележје.
− Првобитно је била идеја да то буде капела са костурницом, а онда је донета одлука да то буде парохијска црква с обзиром да село Делиград није имало цркву. Главне личности су биле жене из Алексинца које су биле чланице овог пододбора и њихова мисија није завршена 1934. године, односно 1935. године освећењем цркве већ су оне и даље, све док је удружење постојало до почетка Другог светског рата, бринуле и помагале ову сада парохијску цркву ‒ објашњава овај историчар.
У издању календара „Знамините Алексинчанке кроз време” радници библиотеке „Вук Караџић” су се потрудили да ова публикација буде прикладна садржајем и дизајном својој намени. У Каталогизацији се наводе имена: Александра Милошевић, Бранимир Вељковић и Синиша Голубовић. Александра Милошевић из Завичајног одељења библиотеке је, поред осталог, истакла да су на календару биографије жена које су се још у 19. и 20. веку у Србији, овде у Алексинцу школовале, биле су стуб породице, стуб куће, еманциповане, свестране, природне, хумане, али и јединствене, уједињене кроз разна удружења, задруге и друштва.
− Ове жене су се бориле за своја потомства, будуће генерације и помагале болеснима и сиромашнима, несебично се дајући, а притом су биле и мајке и супруге. То нису биле такозване феминисткиње, већ жене које су одликовале праве вредности. Наш календар је ту да 365 дана пружа пример и узор данашњој омладини, младим девојкама, женама и мајкама ‒ казала је ова радница библиотеке.
Промоцији су присуствовали представници неколико удружења која у свом програму рада имају активности које указују на значај борбе против насиља над женама, као и потребу за побољшање њиховог економског статуса. Испред локалне самоуправе скупу је присуствовала заменица председника Скупштине општине Алексинац Маријана Радивојевић. Подршку овој акцији је својим присуством пружила и Данијела Павловић, председница локалног Савета за родну равноправност. Промоција је имала и хуманитарни карактер, јер је организатор у сарадњи са Црвеним крстом Алексинац прикупљао добровољне прилоге намењене за помоћ деци наше општине. Календари су се делили бесплатно, а добитници у складу са својим могућностима и жељама приложили су одређену суму новца.