U Draževcu: „Radinost” sa jagnjećom kapamom prva

Udruženje žena „Biserke” iz Drževca je juče bilo domaćin novopokrenute manifestacije u našoj opštini koja ima za cilj da od zaborava sačuva tradicionalno jelo kapama, koje se nalazilo i na trpezi naših baka i deka. U čast ovom jelu organizovan je „Kapama fest”, na kome su se okupili ljubitelji tradicionalne kuhinje i koji su se takmičili u nekoliko disciplina.

U trci za najbolje spremljenu kapamu učestvovalo je šest takmičarskih ekipa, a žiri je za najuspešnije proglasio tim Udruženje građana „Radinost” iz Aleksinca, dok je drugo mesto pripalo Etno udruženju Korman, a treće su bile „Vredne domaćice” iz Gredetina.

I dok su u pripremanju kapame učestvovali predstavnici udruženja, ostali zainteresovani su mogli da ukrste varjače u pripremanju nekih od jela iz nacionalne kuhinje. Bilo je 13 učesnika koji su uglavnom pripremali gulaš i riblju čorbu. Žiri je prvo mesto dodelio ekipi „Obradović i sin” iz Trnjana za riblju čorbu, drugi je bio Đorđe Kovačević iz Niša koji je skuvao gulaš od divljači, dok je trećeplasirana ekipa „Pacijenti” iz Drževca na ocenu ponudila gulaš.

Organizatori su se potrudili da ponude sadržaje koji nisu isključivo u vezi sa ukusom hrane, pa su okupili i one koji se bave negovanjem narodne tradicije u svim segmentima, od običaja, preko ručnih radova, do starinskih jela. Sve se to moglo videti na sedam štandova udruženja sa područja opštine Aleksinac i grada Niša. Najviše se isplatio trud Udruženja žena „Vredne domaćice” iz Gredetina, koje su prve, drugo mesto pripalo je Udruženju ugostiteljskih i turističkih poslenika Niš, dok je kao treći najuspešniji štand proglašen onaj koji su oformile predstavnice „Super žena” iz Tešice.

Ivana Nikolić, predsednica Udruženja žena „Biserke” i članica Organizacionog odbora manifestacije „Kapama fest” je izrazila zadovoljstvo odzivom svojih koleginica iz drugih društava, kao i učešćem ostalih zainteresovanih. A za samo jelo tvrdi da je tradicionalno prisutno i na našim prostorima.

‒ Kapama je tradicionalno jelo sa naših prostora. Svuda se drugačije sprema, znači nigde nije istog niti ukusa niti pripreme, ali kod nas se priprema kao prolećno jelo, kao čorbica jagnjeća sa zeljem ‒ kaže naša sagovornica.

Ona i njene drugarice iz Organizacionog odbora su uverene da će skup posvećen kapami postati tradicionalan i da će i po njemu Draževac biti prepoznatljiv.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 − 2 =