U albanskim marketima i proizvodi iz Srbije

Turisti iz Srbije koji nameravaju da ostatak leta iskoriste za odmor na albanskom primorju, neke od svojih omiljenih domaćih robnih brendova moći će da kupuju i u marketima na dračkoj rivijeri. Među domaćom i stranom robom, na policama primorskih marketa našli su se i proizvodi iz Srbije.

Za one koji vole grickalice, u ponudi su Štarkovi slani štapići, po ceni od 30 leka. Tu su i Trik štapići. Da je Srbija zemlja krompira, može se videti i po Čačanskom čipsu, koji je zastupljen u nekoliko vrsta. Među čipsevima može se naći i Marbo, iz produkcije beogradskog pogona. Od Štarkovih proizvoda, tu je i nezaobilazni Smoki sa pakovanjem od 90 grama, koje košta 100 leka. Ako želite da se zasladite, na policama možete naći čuvenu Jafu, po ceni od 100 leka, kao i više vrsta napolitanki ovog proizvođača, koje su nešto skuplje nego u Srbiji i koštaju 120 leka. U nekoliko vrsta mogu se naći i Medeline štrudle u različitim pakovanjima. Popularni Plazma keks nudi se u prodajnim objektima na ovoj rivijeri, a mogu se naći i Imlekovi proizvodi. Mi smo primetili njihovo mleko bez laktoze u tetrapaku, po ceni od 170 leka. Kupcima se nudi i mleko za kafu istog proizvođača.

Na rafovima ovdašnjih prodavnica svoje mesto zauzeli su i kečap i senf „Polimark”. Kečap od 500 grama možete kupiti za 170, dok senf u pakovanju od 250 grama košta 180 leka. Među nekoliko vrsti deterdženata, primećen je beogradski „Duel” i omekšivač istog proizvođača. Cena omekšivača je 330 leka. Kada se uporede cene srpskih proizvoda u našim i albanskim marketima, u proseku su slične. Osim u pojedinim slučajevima, kada su neki proizvodi nešto skuplji ili jeftiniji od prodajne cene u zemlji u kojoj su proizvedeni. Veoma lako je i uporediti cene, pošto jedan evro vredi 120 leka, što je približno kursu evro-dinar.

U ovdašnjim marketima može se naći sva neophodna roba, kako prehrambena tako i hemijska, pa i roba namenjena pokućanstvu i turistima na plaži. Ponuda po artiklima nešto je slabija nego u našim prodavnicama, ali ne i drastično da ne bi mogla da zadovolji potrebe prosečnog kupca. Osim srpske robe, u albanskim marketima nalaze se i poznati svetski brendovi, a pre svega proizvodi iz Turske, Grke i Italije. Shodno asortimanu,stiče se utisak da mesta ima za još neke srpske brendove kao što su čokolade i kondidortski asortiman.

Za razliku od naših gradova koji na svakom ćošku imaju menjačnice, ovde ih je manji broj, a mi smo evro najčešće menjali u zdravstvenoj apoteci. Ovdašnji farmaceut, osim lekova, turistima menja i evro po zvaničnom kursu od 120 leka za evro. Plaćanje u evrima nismo probali, ali stiče se utisak da je i takav način plaćanja moguć.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 × one =