Све је више пожара на отвореном

Дужи сушни период без падавина са високим температурама погодује настанку пожара на отвореном простору и његовом брзом ширењу, а свему томе доприносе и несавестни грађани. Овдашње ватрогасно-спасилачке јединице дневно су ангажоване на локализовању и гашењу пет до шест пожара дневно.

Због тога, ватрогаси апелују на све грађане да не спаљују траву и ниско растиње на отвореним просторима и да не ложе ватру у шуми и по ободима шума, због опасности ширења пожара које може да угрози животе грађана и да нанесе велике материјалне штете. 

Осим што паљење наноси штету самим пољопривредницима, јер нарушава плодност земљишта, оно уништава и животињска станишта. Чести су апели Удружења ловаца да се не пале жетвени остаци, јер се тиме десеткују младе јединке пре свега зечева и фазана.

Иначе, одредбама Закона о заштити од пожара забрањено је спаљивање траве, ниског растиња и смећа на отвореном простору и остатака стрних усева, и да је непоштовање ове одредбе закона запрећена казна за правна лица од 300.000 до 1.000.000 динара, а за физичка лица 10.000 динара.

Овим законом забрањено је ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме, изузев на одређеним и за то обележеним местима, у складу са прописаним мерама заштите од пожара. За непоштовање ове одредбе закона запрећена је казна за физичка лица од 10.000 до 50.000 динара.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

14 − three =