Duži sušni period bez padavina sa visokim temperaturama pogoduje nastanku požara na otvorenom prostoru i njegovom brzom širenju, a svemu tome doprinose i nesavestni građani. Ovdašnje vatrogasno-spasilačke jedinice dnevno su angažovane na lokalizovanju i gašenju pet do šest požara dnevno.
Zbog toga, vatrogasi apeluju na sve građane da ne spaljuju travu i nisko rastinje na otvorenim prostorima i da ne lože vatru u šumi i po obodima šuma, zbog opasnosti širenja požara koje može da ugrozi živote građana i da nanese velike materijalne štete.
Osim što paljenje nanosi štetu samim poljoprivrednicima, jer narušava plodnost zemljišta, ono uništava i životinjska staništa. Česti su apeli Udruženja lovaca da se ne pale žetveni ostaci, jer se time desetkuju mlade jedinke pre svega zečeva i fazana.
Inače, odredbama Zakona o zaštiti od požara zabranjeno je spaljivanje trave, niskog rastinja i smeća na otvorenom prostoru i ostataka strnih useva, i da je nepoštovanje ove odredbe zakona zaprećena kazna za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara.
Ovim zakonom zabranjeno je loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume, izuzev na određenim i za to obeleženim mestima, u skladu sa propisanim merama zaštite od požara. Za nepoštovanje ove odredbe zakona zaprećena je kazna za fizička lica od 10.000 do 50.000 dinara.