Стручњак о храни припреманој у црепуљи: Јела су сочнија, раскуванија, просто другачија

О укусу припремљене хране на четвртој манифестацији „Чаролије из црепуље” одржаној јуче у Ражњу одлучивао је стручни жири у саставу професор др Јован Бугарчић и наставник вештина Марко Цилић са Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, као и професор др Јелена Петровић са београдског факултета за образовање учитеља и васпитача.

О приказаном умећу десет такмичарских екипа питали смо председника жирија др Бугарчића, који је у изјави за наш медиј казао да су имали прилику да оцењују изврсна јела са доста различитих укуса и комбинација намирница. И остали одговори у нашем кратком разговору иду у прилог квалитета припремљене хране у црепуљи.

Да ли имате прилику да често пробате јела из црепуље?

− Из црепуље не толико често. Знате и сами да нови трендови носе различите врсте намирница, односно различите врсте технике термичких обрада намирница. Али, нажалост, у нашем народу је донекле та традиција запостављена, тако да конкретно јела из црепуље, не баш толико често.

Како бисте нама, лаицима, објаснили по чему су карактеристична јела када изађу из црепуље?

др Јован Бугарчић

− Рекао бих, пре свега, да некако црепуља са собом носи много љубави која се уложи у сам тај рад, јер црепуља дефинитивно није посуда за брзу термичку обраду, већ је потребно издвојити време, а на крају крајева потребно је и умеће да се намирнице термички обраде у самој црепуљи. Тако да увек истичем, на првом месту, да је потребна одређена доза љубави да би се све то одрадило и самим тим то даје специфичну ноту укуса. А када се вратимо на ону карактеристику која је позната и стручно гледано, то је нешто већ доста другачије. Јела су сочнија, раскуванија, просто другачији је сам укус јела. Да ли можемо конкретно описати шта је то што се дешава, мислим да не можемо баш толико. Али, заиста та јела која се припремају на традиционални начин у црепуљи, потпуно су другачијег укуса од јела која се припремају стандардно.

Пошто се црепуља прави ручно, да ли свака таква посуда носи посебне карактеристике и тиме посебно утиче на јела?

− Сви се трудимо да имамо ту стандардизацију, да се што је могуће више стандардизују производи, али код црепуље то скоро па није могуће. Наравно, произвођачи црепуље се труде да је што је могуће бољег стандардизовања, да то буде једначитије, али верујем да тај део ко је прави и на који начин је прави, доста носи са собом.

Да ли је храна у црепуљи безбедна?

− Што се мене тиче, апсолутно безбедна, јер је црепуља еколошки производ.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

13 − 2 =