Stradanje mladih zahteva saobraćajno obrazovanje u školi

Na području opštine Aleksinac od 2016. do 2018. godine stradalo je 119 osoba starosti od 15 do 30 godina. Od toga pet lica je poginulo, 21 teško povređeno i 93 osobe su prošle sa lakšim povredama. U ovom periodu u proseku, godišnje u Srbiji u saobaćajnim nezgodama pogine oko 115 i biva povređeno 6.300 mladih lica.

Po ovim podacima, objavljenim u istraživanju Agencije za bezbednost saobraćaja, predočava se da svaki treći dan jedna mlada osoba pogine u saobraćajnim nezgodama, a njih 15 bude povređeno. Od ukupnog broja poginulih u saobraćajnim nezgodama oko 19 odsto čine mladi, a među povređenima ih je 32 odsto. Mlada lica starosti od 15 do 30 godina u periodu za koji su objavljeni statistički podaci o saobraćajnim nezgodama su činili samo oko 18 odsto stanovništa u Srbiji.

Zato je edukacija od predškolskih ustanova pa do punoletstva veoma bitna kako bi ova sumorna statistika bila jednog dana prošlost. I naš stručni konsultant Ivan Petrović, ispitivač i član Opštinskog saveta za bezbednost saobraćaja, je mišljenja da je jedini način da se smanje nezgode da konačno počnemo da vršimo edukaciju od obdaništa, osnovne škole do srednje.

‒ Treba razmisliti i o uvođenju saobraćajnog vaspitanja, ili kako bi se to zvalo, uz korišćenje stručnog kadra koji bi bio zapošljen. Ima predloga da to bude, kao što je nekada bilo, uz opšte tehničko obrazovanje. Da li će biti tako ili će biti kao poseban predmet, to je na zakonodavcu da odluči. Verovatno bi se i troškovi u prosveti mnogo povećali s obzirom na broj škola, ali mislim da dečiji, odnosno ljudski život mora da bude prioritet u odnosu na bilo kakve troškove ‒ kaže Petrović uz napomenu da to i nije trošak, jer broj saobraćajnih nesreća izaziva ogromnu materijalnu štetu društvu.

On dodaje da su to milioni, pa i milijarde dinara koji se koriste za isplate raznih odšteta ili nadoknada koje učesnici u saobraćajnoj nesreći po raznim osnovama stiču.

Da je edukacija bitna i da je jedan znatan broj mladih zainteresovan za takve razgovore pokazalo je i nedavno gostovanje Slaviše Savića, nekadašnjeg učesnika u saobrćajnoj nezgodi koja je prouzrokovala njegovu invalidnost. U organizaciji Saveta za koordinaciju poslova bezbednosti saobraćaja na putevima opštine Aleksinac, Savić je održao predavanje pod nazivom „Još uvek vozim, ali ne hodam” i mladim ljudima pokušao da približi sa koliko ozbiljnim posledicama mogu da se susretnu oni koji ne poštuju saobraćajne propise, odnosno koliko trenutak nepažnje i bahatosti može da im u negativnom smislu promeni život.

‒ Mladi su videli koji su to izazovi bili pred kojima sam se ja našao, kako sam se nosio sa njima i koje su to greške dovele do trajne invalidnosti koju vide pred sobom − pojasnio je Slaviša Savić i konstatovao da su mladi Aleksinčani sa pažnjom učestvovali u ovom zanimljivom predavanju kroz razgovor.

Očito da društvo, država i mi kao pojedinci moramo da se više potrudimo da menjamo navike mladih, ali i naše i čuvamo svoje i tuđe živote.

− Na dosadašnjih preko 300 održanih predavanja, nijedan mladi čovek nije napustio predavanje i njihova interakcija u toku samog predavanja je na zavidnom nivou, a isto tako nakon samog predavanja mladi prilaze, postavljaju pitanja, na neki način čestitaju i daju snagu i bodre me da nastavimo moje kolege i ja dalje. Takođe, i njihov odnos putem društvenih mreža pokazuje da ovakav vid predavanja dopire do njih i mislim i želim da verujem da će imati rezultat − dodao je Savić.

Inače, Srbija je za prethodnih 5 godina izgubila 2.674 ljudska života u saobraćaju. Pored toga, teže i lakše su povređene 99.754 osobe. To znači da je 102.428 osoba u Republici Srbiji imalo direktne posledice saobraćajnih nezgoda.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

seventeen − 17 =