У склопу 52. скупштине Сталне конференције градова и општина (СКГО), која је организована 4. децембра 2024. године, обележено је 20 година Програма EU Exchange, у оквиру које је одржана и завршна конференција EU Exchange 6 Програма.
Овом приликом Емануел Жиофре, амбасадор и шеф делегације Европске уније у Републици Србији и Никола Тарбук, генерални секретар СКГО, свечано су потписали уговоре о почетку реализације два пројекта – „Подршка ЕУ интегрисаном територијалном развоју (ЕУ Интегра)” и „ЕУ за управљање људским ресурсима у ЛС – фаза III”, укупне вредности 14,7 милиона евра.
Пројекат „Подршка ЕУ интегрисаном територијалном развоју (ЕУ Интегра)”, финансира ЕУ у оквиру ИПА 2024 и намењен је пружању подршке локалним самоуправама и регионалним развојним агенцијама, у циљу развоја њихових капацитета, за планирање, реализацију и праћење развојних пројеката, заснованих на стратегијама одрживог урбаног и територијалног развоја. Циљ овог пројекта је изградња капацитета на локалном и регионалном нивоу, за добијање и управљање знатно већим и сложенијим пројектима. Пројекат ће бити реализован у наредних 48 месеци и вредан је 12 милиона евра. Други пројекат, „ЕУ за управљање људским ресурсима у ЛС – фаза III”, финансира ЕУ у оквиру ИПА 2024 и намењен је унапређењу система за управљање људским ресурсима у локалној администрацији, у складу са системом компетенција и стратегијом реформе јавне управе, као и повећању капацитета јединица локалне самоуправе за стручно усавршавање засновано на компетенцијама. Пројекат ће, такође, бити реализован у следећих 48 месеци и укупне је вредности 2,7 милиона евра.
Емануеле Жиофре, амбасадор и шеф делегације Европске уније у Србији, истакао је у свом говору да су локалне самоуправе примарна тачка контакта грађана и привреде, одговорне за одржавање поверења, одговорности и директног ангажовања са јавношћу.
„Од заштите животне средине до реформе јавне управе, локалне самоуправе играју кључну улогу у спровођења приоритета ЕУ и њиховом преношењу у опипљиве резултате. Стога је ЕУ кључни партнер локалној самоуправи и регионалном развоју Србије скоро две деценије, улажући преко 400 милиона евра за пројекте који су унапредили школе, здравство, инфраструктуру и друго. Подршка ЕУ омогућава јачање структуре локалне самоуправе, постављајући темеље за дубљу интеграцију Србије у Европску унију и промовисање заједничких вредности”, навео је Жиофре и додао да ће реформе у Србији бити подржане са додатних 1,5 милијарди евра нових средстава која ће бити покренута у наредним недељама, у оквиру новог Плана раста.
Како је објављено на званичном порталу општине Алексинац овој скупштини у име алексиначке локалне самоуправе су присуствовали председник општине Далибор Радичевић, заменик председника Милош Милошевић и начелница Одељења за локални економски развој, пољопривреду и водопривреду Гордана Миловановић.
Скуп је затворен представљањем резултата Програма EU Exchange 6 и доделом захвалница представницима градова и општина – корисника директне подршке у оквиру Програма EU Exchange 6. Међу добитницима Захвалнице је и општина Алексинац.