Rezana loza i u Ražnju

Sečenjem slavskog kolača u crkvi Svetog Ilije u Ražnju, danas je obeležen Sveti Trifun, zaštitnik vinogradara. Nakon službe u crkvi, ceremonija je nastavljena rezanjem loze u vinogradu braće Gagić, Saše i Miroljuba, u ataru sela Mađera.

U vinogradu koji izgleda impozantno vidi se da je uloženo puno truda i rada.

‒ Koliko truda i rada treba u vinogradu svi znamo. Od tri do pet godina formiranje, zatim stubovi i rad, sve je to teško, ali mi i dalje širimo zasad. Planiramo da imamo 50-60 ari i to radimo iz ljubavi ‒ kaže Saša, koji planira da to bude mala porodična vinarija, ali za sada imaju dovoljne količine vine za svoje potrebe i za prijatelje.

Da su atari opštine Ražanj pogodni za uzgoj vinove loze može se videti posmatrajući polja koja okružuju sam Ražanj, a kakav kvalitet postižu vina sa ovog podneblja svedoče mnogobrojna priznanja koje dobijaju dve vinarije, „Čaša vina i priča” iz Pretrkovca i dobro poznata Vinarija „Aaleksandar Todorović” iz Lipovca.

Deo ovogodišnjeg kolača otišao je u Sokobanju, jer je naredni kolačar odatle,  ali prema svemu sudeći proslava zaštitnika vinogradara se ni naredne godine neće seliti sa teritorije opštine Ražanj.

− Pošto drugarstvo traje više godina i kako smo stalni posetioci ove manifestacije, uz dogovor smo mi uzeli deo kolača ove godine. Međutim, proslava Svetog Trifuna neće se seliti iz Ražnja, pošto planiramo da ovu manifestaciju dogodine održimo ovde ‒ rekao je Marko Glišić iz Sokobanje, ovogodišnji kolačar.

Inače, veruje se da Sveti Trifun na svoj praznik u zemlju pobode ugarak i od tog dana počinje da se topi sneg. Po nekim verovanjima ovim danom počinje proleće, a počinje da se budi i priroda. Ako za Svetog Trifuna pada kiša rodiće šljive, ako padne sneg godina će biti kišna i rodna, a ako je vedro godina će biti sušna.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 × three =