Разговор са проф. др Небојшом Тасићем о будућности превентивних прегледа и градњи алексиначке болнице

Боравак саветника министра здравља у Алексинцу професора др Небојше Тасића, искористили смо да за наше медије разговарамо о будућности превентивне здравствене заштите код нас, о положају Алексинца у здравственом систему и о томе како успоставити равномеран рад здравствених установа, односно спречити оне који често налазе оправдање за своју лењост.

На нашу констатацију да су ови бесплатни прегледи велики изазов за здравство, па и да је недеља због великог одзива пацијената за установе често ванредно стање, професор се није сложио у потпуности са изнетим мишљењем казавши да су у питању превентивни програми викендом којима желе да покажу грађанима Србије да могу без упута, чак и они који немају здравствено осигурање, да имају доступност здравствене заштите. Др Тасић је одговорио и на наше питање да ли се у Министарству размишља да се систематски прегледи раде, систематичније, на један другачији начин, да сви ми добијамо позив за преглед у једаном одређеном периоду.

− Управо је циљ Министарства да се направе акције скрининга и превентивних програма, који ће бити редовни на сваком нивоу, јер подсетићу вас да су део рада примарне здравствене заштите – превентивне активности. Нажалост, дешава се због обимног посла, тзв. редовног дијагностичког терапеутског посла, одређени доктори и здравствени центри не указују довољно на значај превенције. Апсолутни приоритет ове државе јесте и биће превенција и у том смислу се размишља, као што сте и питали, да ови превентивни програми буду комплекснији, другачији, да се апсолутно више и време и фокус здравственог система усмери ка превентивним активностима.

Значи, очекујемо сви ми да у догледно време добијемо позив и без гурања у реду дођемо на систематски?

− Управо је циљ ових викенда да нема гурања у реду, али бих вас подсетио на кључ проблема. Кључ проблема није само доступност здравствене заштите, него и подизање свести становништва да долази на превентивне прегледе, не када су у одмаклом стању хроничног обољења или када их нешто боли и када имају велики проблем, него кад су још здрави. Превенција подразумева очување здравља, не само лечење болести, и зато скрининг програми о којима причате ће апсолутно бити припремљени и спремљени тако да с једне стране обаве уштеду у здравственом систему, а с друге стране обезбеде доступност свим становницима којима је то потребно. Ми смо ту да пружимо максималну здравствену услугу становништву. Посебно бих истакао велику улогу др Златибора Лончара у ковид епидемији, јер је здравствени систем показао сву своју јачину, поготово у Србији, за разлику од многих западних земаља, своју флексибилност, организованост, систематичност која је допринела да имамо најмање компликација, мали морталитет, а поготово бих истакао да смо се сви концентрисали у постковид времену да се посветимо и постковид дијагностици и лечењу различитих комликација, што је веома важно за наше становништво.

Алексинац покрива своју територију и територију Ражња и Сокобање. Било је наговештаја о изградањи болнице. У делу наше локалне заједнице постоји размишљање да држава доста гради, али да ће Алексинац остати на чекању за реновирање и доградњу болнице.

− Ја сам саветник министра здравља за превенцију и немам никакве податке о томе, нисам саговорник за ову тему, то ћете морати питати или министра лично или неког од државних секретара. Морам се извинити. Ја бих волео да имам информације и да вам одговорим на ово питање, али пошто сам ја познат по томе што не дајем непрецизне и паушалне одговоре, молићу вас да питате неког другога о томе. Моје мишљење о томе, као човека који је 32 године у пракси, али сам био и неко ко се бави организацијом здравствене заштите, Министарство здравља се заиста труди да здравствена услуга доспе до сваког становника Србије ако је могуће и да буде доступна свима. У том контексту нема мање или веће територије. Сви смо подједнако важни. Здравље је најважнија ствар сваког појединца и зато је одговорност на нама лекарима, сестрама и свим осталим здравственим радницима веома велика. И ми морамо показати не само посвећеност, него и високи степен организованости, а Министарство здравља ће се трудити да свему томе да свој печат. 

Рекли сте да сви капацитети буду упошљени, а да ли сте разрадили механизам да неке установе, које прихватају и са стране, не буду преоптерећене? Имамо ситуацију, што је и председник једном рекао, да су се неке установе извлачиле да им не раде апарати и слично.

− У свим сферама живота постоје особе које више раде, мање раде, извлаче се и други им преузимају терет. То је једна људска категорија која је незаобилазна у нашим просторима кроз векове. Оно што је задатак Министарства здравља и Владе Републике Србије је да на време и адекватно препозна проблем и да га адекватно реши.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

thirteen + two =