Предлогом Буџета општине Алексинац за 2025. годину предвиђено је да се за најважније пројекте од интереса за локалну заједницу издвоји нешто мање од 200 милиона динара, односно мање од 10 одсто укупних јавних средстава. Ако се тим средствима дода још новац са одређених позиција, онда је планирано издвајање за капиталне инвестиције у следећој години скромних 12 одсто укупног буџета.
У изјави за наш медиј, када је у питању структура расхода општинске касе, председник општине Алексинац Далибор Радичевић објашњава да када каже инвестиције то су текуће поправке и одржавање, пре свега, локалних саобраћајница, домова културе и школа, и као и годинама уназад то није једини новац који ће бити опредељен за инвестиције.
− Тридесетпрвог децембра ми имамо доступна она суфицитна средства која смо успели кроз пројекте да уштедимо у току године и та средства се већ на првом ребалансу који се очекује фебруара или почетком марта месеца распоређују за инвестиције. Тако да очекујем отприлике да још толико средстава обезбедимо из наших извора. Поред тога имамо и два пројекта на којима учествујемо, средства су обезбеђена од стране Владе Републике Србије и очекујемо и њихову реализацију. Почетак реализације је у току наредне године. То су пројекти, у оквиру Локалног интегрисаног развоја „ЛИИД пројекат” за унапређење безбедности саобраћаја где ћемо део средстава користити за сређивање наших асфалтних путева, а део средстава за унапређење не само путне инфраструктуре него уопште саобраћаја кроз разноразне успориваче брзине, камера како бисмо заштитили превасходно нашу децу − објашњава Радичевић, који је и предлагач Буџета.
Други пројекат на који указује први човек алексиначке управе је пројекат „Чиста Србија” који је већ на седници Скупштине најављен приликом председниковог обраћања одборницима.
− То сам већ и најавио, издата је грађевинска дозвола тако да очекујемо да у 2025. години крену и радови на извођењу канализационе мреже. Издата је дозвола за неких 50 километара, а очекујемо да убрзо добијемо дозволу за још око 25 километара. Пројекат је велики. Да кажемо 75 километара канализационе мреже не може ни брзо ни лако да се изгради. Превасходно кренули бисмо са изградњом те примарне и секундарне канализационе мреже са друге стране Мораве. Мислим на насеља Житковац, Прћиловица, Моравац зато што су они тренутно најугроженији, најгушће су насељени, поготово Житковац и представља једну еколошку бомбу. Да пробамо на тај начин да је разрешимо. Упоредо са тим треба да се крене и са изградњом постројења за прераду отпадних вода, у супротном сама канализациона мрежа нема ефекат − каже наш саговорник.
Он наглашава да ће пројекат трајати најмање две до три године.