Prvi dan Festivala: Zagrli sebe onakvog kakav zaista jesi

Podizanjem zastave Festivala i maskenbalom polaznika vrtića „Lane” na platou Doma kulture juče su počeli 24. Književni susreti „Gordana Brajović”. Kao i uvek kada nastupaju najmlađi interesovanje u aleksinačkoj javnosti je veliko. Tako je bilo i juče kada su glavnom gradskom ulicom prošetali mališani iz „Lanetaˮ sa svojim zanimljivim kostimima što je svojim foto aparatom zabeležio kolega Stefan Živković.

Prvi dan ove manifestacije završen je veoma zanimljivom tribinom pod nazivom „Kako prihvatiti različitostˮ na kojoj su učestvovali Dejan Aleksić, Jovica Tišma, Violeta Jović, Branko Stevanović, Dragan Hamović i Željko Mladenović.

Tribina se bavila temom kako prihvatiti različitost i čule su se razne teze. Za jedne je prihvatanje različitosti razumevanje prema drugim, za druge je dobrota, dok treći kažu da je teško govoriti o različitosti kada mnogi pokušavaju da uniformišu svet. Bilo je i teza da većina nas želi da bude različita od grupe, ali da nismo spremni da prihvatimo tuđu različitost.

Branko Stevanović smatra da je u srpskom narodu uvažavanje različitosti  postajalo od davnina, na šta ukazuju i epske pesme u kojima se kaže „Ni po babu, ni po stričevima, već po pravdi Boga istinitogˮ i „Bolje ti je izgubiti glavu, nego dušuˮ.

I sama tema nagrađenog romana „Zagrli Mesecˮ autorke Danice Bogojević je tolerancija i prihvatanje različitosti.

‒ „Zagrli Mesecˮ je zapravo metafora, da zagrliš sebe onakvog kakav zaista jesi i da ponosno zasijaš pred svima. To je najvažnija poruka koju moramo preneti mlađim generacijama. To je najvažnija pouka i za mnoge od nas ‒ izjavila je jednom prilikom autorka.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

19 − sixteen =