У Алексиначкој гимназији одржана је промоција савременог уџбеника „Ни пуха ни пера!”, намењеног брзом савладавању почетног нивоа руског језика за одрасле и студенте, који је издао Центар Руског географског друштва у Србији, уз подршку компаније НИС.
Јучерашњој промоцији су присуствовали представници локалне самоуправе, Амбасаде Руске Федерације, Руског дома у Београду, компаније НИС, Филозофског факултета у Нишу, Центра за културу и уметност и библиотеке „Вук Караџићˮ у Алексинцу, руководство и ученици Алексиначке гимназије, директори основних школа и професори руског језика у Алексинцу и околини.
У овој гимназији је школске 2014/2015. године започета реализација двојезичне, српко-руске наставе, уз подршку НИС-а преко програма „Енергија знањаˮ. Захваљујући томе, многи ученици су након завршетка школовања студије наставили у Русији. Од ове школске године у наставу у билингвалним одељењима укључена су по четири предавача из Русије, на основу хуманитарног међудржавног билатералног пројекта у области образовања и изучавања језика. Због епидемиолошке ситуације, руски предавачи часове одржавају онлајн, али се њихов долазак очекује од јесени.
Они су путем видео-везе укратко презентовали рад и развој двојезичне наставе, заједно са професорком руског језика у овој школи, Оливером Војиновић, а о 156 година дугој историји Алексиначке гимназије и овогодишњем успеху ученика на пријемном испиту за упис у двојезично одељење, говорила је директорка гимназије, Данијела Вељковић.
Снежана Лакићевић, саветник заменика генералног директора НИС-а, представила је присутнима вишегодишњу сарадњу компаније са Алексиначком гимназијом.
Аташе за културу у Амбасади Руске Федерације, Глеб Талер, изјавио је да ће пројекат израде уџбеника засигурно допринети развоју билатералних односа Србије и Русије, док је Олга Голубјева из Руског дома у Београду навела да свакодневно добијају мејлове захвалности на овом новом, савременом уџбенику.
Након тога, стручној публици и заинтересованим професорима и ученицима, уџбеник „Ни пуха ни пера!” представила је професорка Бојана Сабо са Филолошког факултета у Београду, једна од аутора.