Pravo je vreme za radove u vinogradu

Od davnina se narod pridržava izreke da je vinogradu potreban sluga i da ko želi obilan i kvalitetan rod treba što više vremena da provodi u zasadima vinove loze. Međutim, saveti stručnjaka su da u periodu cvetanja treba izbegavati izvođenje agrotehničkih mera u vinogradu.

Prema savetima stručnjaka iz Poljoprivredno savetodavne i stručne službe Niš tek posle cvetanja, kada nastupi faza porasta zametnutih bobica, potrebno je obaviti plitku obradu zemljišta.

Takođe, posle cvetanja, kada vrhovi lastara pređu najvišu žicu na špaliru, treba izvršiti prekraćivanje lastara kako bi se usporio njihov porast, a hranljive materije usmerile prema cvastima. Poželjno je da se od poslednje cvasti ostavi 8-10 listova radi optimalne ishrane. Tada se uklanjaju i novi zaperci, ako postoje, kako bi se hranjive materije usmerile na rod. Zaperci se mogu prekratiti na 2-4 lista jer se smatra da pomažu boljoj ishrani loze, a takođe i boljem porastu bobica i boljoj otpornosti prema niskim temperaturama.

Posle zametanja bobica je usvajanje hranljivih materija vrlo intezivno pa je potrebno obaviti prihranjivanje vinove loze, oko 2 nedelje posle cvetanja. Najbolje je preporučenu količinu đubriva rasporediti u tri prihrane (polovinu đubriva dodati na početku vegetacije, jednu četvrtinu 2 nedelje posle cvetanja i jednu četvrtinu mesec dana posle drugog prihranjivanja).

Stručnjaci takođe ističu da je za uspeh i visoke prinose potrebno vinogradu posvetiti pažnju tokom cele godine. 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

10 + 9 =