Poznati kardiolog postao počasni građanin Ražnja

Opština Ražanj je nedavno dobila još jednog počasnog građanina poznatog kardiologa profesora dr Milovana Bojića, direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.

U periodu od 24. marta 1998. do 24. oktobra 2000. godine, on je obavljao dužnost potpredsednika Vlade Republike Srbije, a bio je i ministar zdravlja od 12. jula do 24. oktobra 2000. godine. Od parlamentarnih izbora 2016. do 30. avgusta 2017. godine je bio narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Obraćajući se prisutnima na Svečanoj sednici opštinskog parlamenta, održanoj 13. oktobra povodom Dana opštine, Bojić je kazao da mu je zaista ukazana velika čast i pričinjeno zadovoljstvo što je dobio priznanje počasnog građanina.

‒ Sa setom i pažnjom pratio sam film o opštini Ražanj jer me podseća na moj gradić iz detinjstva Kolašin, iz Crne Gore i sa radošću sam gledao uspehe koje ste postigli protekle godine. Vi znate, dragi prijatelji, da budućnost pripada onima koji pokušavaju. Budućnost pripada onima koji imaju jasnu predstavu o njoj, onima koji je umeju odlikovati. Predvođeni Dobricom Stojkovićem, ja sam ubeđen da je Vaša budućnost osigurana. Svi mi nagrađeni, deo smo jednog velikog mozaika koji mora biti isprepletan radom i uspesima ‒ izneo je svoja emotivna osćenja za govornicom ovaj počasni građanin opštine Ražanj.

Dr Bojić je u nastavku govorio o putevima uspeha, želeći da podeli neka svoja iskustva, ali i da ohrabri stanovnike opštine Ražanj da bez obzira na sve teškoće hrabro krenu ka sebi postavljenim ciljevima.

‒ Dragi prijatelji, lift za uspeh je u kvaru. Moramo stepenicu po stepenicu. Moramo imati poverenje u sebe same, vlastite resurse, imati želju i iznad svega, volju. Ako naša želja, odnosno volja za uspehom, nadvlada strah od neuspeha, onda smo mi u stvari uspeli. Ništa bolje i lepše ne miriše od uspeha. Naš život je satkan, u stvari, od uzbrdica i nizbrdica, uspona i padova, ali čar našeg života, kako bi Čerčil rekao: ,,Leži u entuzijazmu između i taj entuzijazam ne treba i ne sme da nas napušta” ‒ besedio je Bojić dok se salom ražanjskog Doma kulture prolomio gromoglasni aplauz.

On je ispričao i jedan detalj iz 1995. godine, kada je Srbija bila u teškim, strašnim ekonomskim sankcijama. Na kopnu, rekama, vazduhu. Zdravstvene ustanove su bez sapuna, deterdženata, krvi, derivata. Po njegovom kazivanju tada su on i njegove kolege rekli da hoće da pomognu onim ljudima kojima je jedina mogućnost da ostanu u životu, da im se izvrši transplantacija organa.

‒ Tada smo, što je neverovatno za te prilike, uspešno transplantirali jetru i srce. Taj se proces nastavljao, i to veoma uspešno. Ja sam prošle nedelje imao tu čast i zadovoljstvo da se slikam sa mojim transplantiranim pacijentima koji žive svoje nove živote punih 27 godina. To je satisfakcija. To je rukovanje sa Bogom. Znate za šta živite. Znate da ste odabrali profesiju gde je pacijent svetinja zbog koje postoji ta naša profesija i da brigom za njega stalno potvrđujete da ste profesiju pažljivo dobro odabrali i da stalno radite na njenom usavršavanju ‒ poručio je ovaj poznati lekar u svetskim razmerama.

On je izneo i dva primera iz prakse kada je trebao da donese odluke sa kojima se većina u telima gde je sedeo nije slagala, ali su rezultati pokazali da je on bio u pravu.

‒ Da biste uspeli, morate imati hrabrosti. Nije hrabrost danas nadati se da će metak pogoditi drugoga. Morate ka velikom cilju da znate da podnesete veliku žrtvu, jer nema velikog cilja bez velike žrtve. I onda kada smo postizali najveće rezultate, bio sam jedini za to da se Institut za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinjeˮ izgradi kao Nacionalna kuća. Odbili su me svi moji prvi saradnici. Onda sam uzeo i napravio ga bez građevinske dozvole. Danas ću vam reći da je Bojićeva bespravna gradnja, spasila više od 100 000 ljudskih života, ja sam takođe na to ponosan – kaže dr Bojić i poručuje ako mislite brže i dalje od svog vremena, naravno i to će da prođe, i tu žrtvu morate da podnesete.

Poučna je i sledeća priča koju je novi počasni građanin opštine Ražanj ispričao, iz 2000. godine, kada je pred tadašnjim rukovodstvom Srbije zatražio da se primi 1500 najboljih studenata medicinskih fakulteta u državi, uz obrazloženje da ako se to ne uradi imaćemo strašan kolaps u našem zdravstvenom sistemu, biće doveden u pitanje njegov opstanak i trajanje.

‒ Naravno, na sednici Vlade Republike Srbije, jedini sam bio za. Nije bilo sredstava. Snašao sam se. Formirao sam tim od najboljih pravnih eksperata. Uspeli smo da tim ljudima uručimo rešenja o zaposlenju. Kako sam prošao kod predsednika i kod Vlade, da vam ne pričam, ali ti doktori su spasili srpsko zdravstvo. Počev od doktora Stevanovića sa infektivne klinike, Marije Zdravković, te onog Jankovića iz Niša, ili njih 1500 koji se danas zovu ,,Bojićeve bebe” i ja sam na to ponosan – objasnio je dr Bojić.

Svoju besedu, profesor dr Milovan Bojić je završio zanimljivom porukom građanima opštine Ražanj povodom dodele priznanja počasnog građanina koja na neki način odslikava svu njegovu veličinu i kao naučnika, a još više kao čoveka.

‒ Naravno, meni danas opština Ražanj uručuje ovo značajno priznanje. Moja profesionalna i radna kilometraža je dugačka. Onaj koji traži odlikovanje, nije ga zaslužio, a onaj koji ga je zaslužio, gotovo da mu nije potrebno. Ali, godi meni vaša pažnja. Dira me vaš gest i ovo priznanje meni je i nadahnuće za novo pregnuće za uspeh ove naše lepe i najlepše Srbije. Tako je i tako će biti u budućnosti ‒ poručio je ovaj velikan.

Obrazlažući zašto je ražanjski lokalni parlament odlučio da titulu počasnog građanina dodeli dr Bojiću, predsednik opštine Ražanj Dobrica Stojković je kazao da se ime dobitnika sa posebnim pijetetom izgovara, jer se radi o jednom velikom čoveku, lekaru, humanisti, dugogodišnjem prijatelju opštine Ražanj, a od danas zvanično i počasnom građaninu opštine.

‒ Dovoljno je da kažem da je zahvaljujući njemu spašeno na desetine života građana sa ove teritorije, zato na ovom svečanom danu, Milovane, još jednom hvala ti za sve što si uradio za naše građane, a posebno u ime porodica čiji su članovi bili na Dedinju i vratili se kućama živi i zdravi – reči su prvog čoveka ove lokalne zajednice koji se još jednom zahvalio poznatom kardiologu u ime svih građana opštine Ražanj.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

20 − 12 =