Општинско веће општине Алексинац је на данашњој седници на дневном реду имало више тачака чији је делокруг одлучивања искључиво у надлежности овог органа. Већници су једногласно усвојили деветомесечне извештаје јавних предузећа чији је оснивач алексиначка локална самоуправа. Општи утисак је да комуналне службе успешно обављају послове који су у њиховој надлежности, али и поред исказаног добитка ова предузећа имају одређене пословне и финансијске проблеме.
Из Јавног комуналног предузећа „Комуналне услуге” и поред исказаног минималног добитка упозоравају да су финансијски токови, како се приближава крај године, све неповољнији услед несразмерне цене пружања услуга и поскупљења инпута који су неопходни за рад служби. Ту се пре свега мисли на гориво, резервне делове, повећање минималне цене рада и друго. „Комуналне услуге” су већ раније упутиле захтев за корекцију цена својих услуга, али и овога пута општинска влада се није изјашњавала о томе.
Јавно предузеће за путеве и стамбено-комуналну делатност општине Алексинац је и у овом тромесечју исказало добит у нето износу од око 1,8 милиона динара, али уз напомену да ће пословање на крају године зависити и од временских прилика, односно колико ће оно бити ангажовано на зимском одржавању општинских путева. Овај колектив претежно је ангажован на пословима које му повери локална самоуправа и они се односе на одржавање и крпљење локалних саобраћајница.
Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација” је у овом тромесечном периоду побољшало финансијско пословање и повећало своју бруто добит на 4 милиона динара. Међутим, и овај алексиначки колектив очекују изазови пре свега финансијске обавезе према добављачима од око 10 милиона динара и доспеле рате кредита у износу од скоро 490.000 евра или преко 50 милиона динара. Овај проблем ће вероватно морати да се решава уз помоћ оснивача, локалне самоуправе. Позитивно код овог предузећа је што се наставило са инвестицијама, као што је израда секундарне мреже у Срезовцу и Дражевцу, а у житковачкој Железничкој улици замењују се азбестне цеви. Такође се ради на побољшању водоснабдевања у висинском делу Алексинца.
Општинско веће је усвојило и годишњи извештај о контроли и оцени стања општинских путева којим је обухваћено 26 категорисаних саобраћајница на којима су вршене поправке или утврђено шта треба санирати како би оне биле потпуно функционалне и безбедне за саобраћај. Напоменуто је да се у већини случајева на њима налази асфалт постављен још седамдесетих и осамдесетих година прошлог века и да је потребно доста улагања како би оне биле оцењене оценом о стању средње добро и добро.
Општинска влада је усвојила и измене и допуне Правилника о организацији и систематизацији радних места у Општинској управи који предвиђа спајање одређених ресора, али и формирање неких нових. Тако ће у будуће број систематизованих радних места бити већи за једно и износиће 131, у оквиру којих се повећава број службеника на извршилачким радним местима на 116, односно за једно место више. Како се могло чути тренутно на неодређено време, односно у сталном радном односу, у Општинској управи су 102 лица и са ангажовањем радника на одређеном у Управи је запошљено мање особа него што је то систематизовано.
Општинско веће је подржало и Решења о додели средстава удружењима у областима спорта и припадника националних мањина за реализацију својих програмских активности, а које су од јавног интереса. Пошто у првом конкурсу није било заинтересованих за расподелу пола милиона динара намењеним удружењима припадника националних мањина, у другом позиву расподељено је 400.000 динара и то Ромском удружењу „Хуман” из Алексинца 250.000 и Удружењу Црногораца Југоисточне Србије такође из Алексинца 150.000 динара. Код спортских колектива дошло је до корекције расподеле код појединих удружења, пре свега због промена ранга такмичења и усклађивања подршке са њиховим програмским активностима. Са додатним средствима највише су подржани кошаркашки клубови Напредак са 400.000 и Јастребац са 320.000 динара.
Од осталих докумената које су већници усвојили су и Правилник о бесповратном суфинансирању активности на приватним објектима у циљу унапређења заштите животне средине и здравља људи којим се за јавни позив опредељује 20 милиона динара.
Веће је подржало и Решење којим се одбија жалба Милоша Вељковића из Алексинца који се у име групе грађана „Буђење”, са седам одборника у општинском парламенту, жалио на одбијање захтева да им се доделе просторије за рад. У образложењу одбијања жалбе наводи се да група грађања „Буђење” нема својство правног лица, односно да није политичка странка већ неформално удружење грађана основано у циљу учешћа у изборном процесу и да није парламентарна странка па на основу свега изнетог по овом тумачењу не припада јој право на јавне просторије.