Општина позива грађане на договор како би заштитила буџет од адвоката

Алексиначка локална самоуправа, као и друге на југоистоку Србије, суочава се са најездом тужби за заузеће земљишта, а најчешће су у питању путеви, пре свега атарски. Ради се о значајним средствима која се издвајају из буџета за измиривање судских пресуда. Нажалост, код тих пресуда трошкови ангажовања адвоката и вештака су доминатнији у односу на саму надокнаду оштећених власника.

У Правобранилаштву општине Алексинац су нам потврдили да је и даље на снази позив алексиначке локалне самоуправе од пре месец и по дана, који је сам председник општине Далибор Радичевић потписао и јавно упутио грађанима, власницима парцела на територији општине, који имају сазнање да је изградњом, или одржавањем пута дошло до заузећа делова парцела у приватној својини, да дођу у Општину Алексинац, како би се кроз поступак утврдило да ли је дошло до заузећа и уколико јесте, извршила новчана надокнада. Тада је наглашен и обострани интерес да се на овај начин реши спор, у супротном највећу корист би имали адвокати. Увидом у статистичке анализе досадашњих пресуда ове тврдње је лако и доказати.

Према неким информацијама из поузданих извора, пошто ће заузећа и тужбе и наредне године да оптерећују локалну самоуправу, размишља се о запошљавању геометра, или преко јавних набавки ангажовање геодетске службе, како би превентивно Општина излазила из заузећа, односно договором са власницима решавала уочене проблеме.

Проблеми нису једноставни, барем колико у ову материју може да уђе један аутор медијских садржаја који жели да својим читаоцима пружи што адекватнију и поштену информацију. Код нагодбе или тужбе, власници парцела би требало да прво са Општинским службама установе о коликој се надокнади ради и да ли се за тај новац исплати да добију сувласника на парцели, јер у оба случаја, нагодбом или тужбом, заузето земљиште се уписује као власништво локалне самоуправе. У првом случају на основу одлуке општинског парламента о прибављању некретнина, а у другом на основу тужбе за упис земљишта које је Општина платила на основу судке одлуке. Логично питање се поставља да ли за неколико хиљада треба имати сувласника.

На ову чињеницу су у раније поменутом позиву указали и представници Општине Алексинац. Из локалне самоуправе грађане упозоравају на још један проблем који могу да имају након добијања спора и незнатних новчаних средстава. У тим случајевима Општина Алексинац је код Службе за катастар непокретности уписана на делу парцеле која је предмет спора као сувласник. То значи да грађани више нису власници својих парцела 1/1 и да ће имати извесна ограничења у располагању својом парцелом, а у неким случајевима ће морати да раде парцелацију и одвајање свог дела од општинског. Тај пројекат парцелације ће их коштати много више од неколико хиљада динара које су добили у судском поступку. То је наведено у позиву за вансудски договор са оштећеним грађанима.

Када се све сабере и одузме, стиче се утисак да грађани прелако дају овлашћења за заступање уз слатка обећања о добијању новца, не информишући се о свим позитивним и негативним детаљима таквог поступка. Сигурно да хиљаду евра за већину није безначајан новац, колико се прича да се добија, али статистика казује да се најчешће ради о надокнади од две до 30.000 динара.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

twenty − thirteen =