Na tribini o ženskom aktivizmu: Žene sa sela čuvari tradicije i društvenog života

Tribina o značaju rodne ravnopravnosti za razvoj zajednice na selu održana danas u aleksinačkom Domu kulture, okupila je udruženja žena sa područja opštine Aleksinac, neformalne grupe žena i nevladin sektor.

Govoreći o problemima sa kojima se ova ženska društva susreću, naveli su nedostatak prostorija, male budžete, što uslovljava da na mnogim manifestacijama ne mogu da otputuju iako na njima postižu zapažene rezultate i uspešno predstavljaju kulturno, gastronomsko, kao i etno-nasleđe ovog kraja.

Predstavnica najstarijeg udruženja u našoj opštini „Radinost”, Živica Vidanović je pored toga što je ukazala na postignute rezultate društva koje ona trenutno vodi naglasila neophodnost većih finansija da bi se ispratile sve aktivnosti u kojima oni učestvuju ili organizuju. Što se tiče prostorija, Vidanović je kazala da su oni dobili određen prostor u gradu ali da je neophodno dograditi mokri čvor.

Sa prostorom donekle kuburi i Udruženje „Super žene” iz Tešice koje koriste prostorije tamošnje Mesne zajednice ali planiraju da u buduće imaju svoju stalnu postavku eksponata koju bi pokazivali gostima i zainteresovanim posetiocima a u cilju očuvanja kulturnog nasleđa tog dela. Naravno i kod ovog udruženja problem je i prevoz prilikom odlaska na mnogobrojne manifestacije sa kojih aleksinačka udruženja donose vredna priznanja.

Vesna Paunović iz žitkovačkog udruženja „Etno kutak” je prisutne upoznala sa tehnikom izrade predmeta pustovanjem vune i o njihovoj delatnosti na širenju ove tehnike među mladim naraštajima, a radi očuvanja ove tradicionalne veštine.

Osim pomenutih društava, na tribini su učestvovali i predstavnici Etno udruženja „Korman“ iz istoimenog sela, Udruženje „Vidovdanke” iz Velikog Drenovca i neformalne grupe „Vredne domaćice” iz Gredetina koje su dvostruki uzastopni pobednik na opštinskom nivou manifestacije „Izađi mi na teglu”.

Članice grupe „Vredne domaćice” su upoznale opštinsko rukovodstvo da u njihovom selu ne postoje prostorije gde bi se one okupljale i da je neophodno renovirati tamošnji Dom kulture. Kako je najavljeno, razmišljanja su da i ova neformalna grupa osnuje udruženje žena.

Predsednik opštine Dalibor Radičević, koji je zajedno sa svojom zamenicom Marijanom Radivojević prisustvovao skupu je za neke iznete probleme ponudio rešenje kao što je prevoz, a za druge je ukazao potrebu udruživanja više naselja u jedno udruženje kako bi se racionalnije koristila budžetska sredstva. Što se tiče prevoza, prvi čovek lokalne samouprave je najavio nabavku kombi vozila čija je jedna od svrha i pomoć u prevozu takvih organizacija kao što su ove na selu. Vozilo je nabavljeno zajedničkim sredstvima Ministarstva za brigu o selu i Opštine Aleksinac. Prvi čovek ovdašnje lokalne samouprave takođe je upoznao predstavnice udruženja da su im na raspolaganju stručne službe u Opštini kada su u pitanju pravni i ostali poslovi.

Današnju tribinu pozitivno je ocenila i predstavnica „Društva za razvoj kreativnosti” iz Aleksinca, Snežana Živadinović, koja je najavila aktivnosti na pomaganju u radu ovih ženskih udruženja, kako kroz edukativne programe tako i kroz ostale programe.

− Svako novo žensko udruženje u nekom selu predstavlja novu snagu tog sela i veće šanse za prosperitet i razvoj. Tako je bilo i sa već potvrđenim ženskim udruženjima kao što su Etno udruženje „Korman“ i „Super žene“ iz Tešice, jer tek nakon njihovog društvenog angažmana ova sela su postala prepoznatljivija i jača. Raduje činjenica da odnedavno postoje i nova udruženja žena u aleksinačkim selima i zainteresovanost za formiranjem ženskog udruženja u Gredetinu – kazala je ova predstavnica NVO sektora.

Osim debate, ovaj skup je imao i propratne aktivnosti. Najpre je glumac Miloš Paović pročitao deo iz jednog natpisa objavljenog u „Al novinama” koji se bavi tradicijom ženskog aktivizma u našoj opštini, a na kraju, prisutni su mogli da uživaju u stihovima na dijalektu posvećenim majci, autora Vlaste N. Cenića koji ih je i govorio.

Zatim predstavnicama udruženja predsednik opštine, zamenica, predsednik udruženja „Dars” Mića Milojević i direktorka CKU Daliborka Stevanović, uručili su komplete promotivnih majica koje je kreirala Milica Maksimović, zaposlena u aleksinačkom Centru za kulturu i umetnost.


Organizatori ovog skupa su mesečnik „Al novine” iz Aleksinca i Udruženje građana Centar za regionalni razvoj „DARS” iz Aleksinca uz pokroviteljstvo Opštine Aleksinac i Društva za informisanje „Al pres” iz Aleksinca. Skup je održan u okviru obeležavanja globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

17 + 12 =