Локалне самоуправе на „удару” адвоката, једна решила да им се супротстави

Већ неколико година из разних општина и градова стижу информације о тужбама грађана против својих локалних самоуправа о заузећу земљишта због путева и других јавних објеката. Најчешће на такве кораке власнике иницирају адвокати из Ниша, Лесковца и Власотинца. Незванично, са таквим тужбама се суочава општина Алексинац.

Према писању локалних и националних медија град Бор је решио да стане на пут таквој пракси. Тамошњи градоначелник, према истим изворима, Александар Миликић је саопштио да је град Бор поднео кривичну пријаву за организовани криминал против више адвоката који су обилазили села и убеђивали мештане да туже град за заузеће и улазак у приватни посед и преко тих тужби зарадили по 70 пута више од грађана.

„Против града Бора поднето је чак 400 тужби за заузеће и улазак у приватни посед, а адвокати из Ниша, Лесковца и Власотинца су обманули наше мештане зарад личне користи”, написао је на Фејсбук профилу овај градоначелник. Како је навео, по пресудама које су стигле, један суграђанин из Бучја од Града је наплатио свега 1.060,04 динара, док је адвокат инкасирао 70.740 динара, 70 пута више него што је припало мештанину.

„Ова манипулација, којом су наши људи доведени у заблуду, мора бити кажњена. Нећемо дозволити да град Бор и наши мештани постану жртве оваквих нечасних радњи”, казао је он.

Миликић тврди да су адвокати убеђивали мештане да неће имати никакве трошкове и да раде у њиховом интересу, али да анализа ових случајева показује да ће адвокати од Града Бора наплатити између 60 и 70 милиона динара, док ће грађани укупно добити тек око два до три милиона динара.

„То значи да ћемо због обмане остати без средстава за пет до 10 километара асфалта у нашим селима”, израчунао је овај челник.

Он оцењује да је превара смишљена са циљем да се адвокати богате на рачун града и свих грађана, користећи Боране као оруђе за остваривање огромних зарада. У изјави за локалне медије градоначелник Бора је позвао своје суграђане да се јаве и спор реше договором.

„Молим наше суграђане, мештане борских села, да све спорове који постоје решавамо унутар Града, са нашим јавним предузећима и установама, али је битно да се зна да су то углавном тужбе за путеве који су изграђени пре 30, 40 година”.

Овај потез градоначелника Бора можда неће имати правну основу, али моралну има свакако. Не само да би нижи нивои власти, већ и виши би требало путем својих органа, тужилаштва, да покушају да заштите непотребно „испумпавање” пара из јавних буџета и тиме покажу да на јавни новац не гледају као да је он ничији. Таквим ставом, вероватно би било мање оних адвоката који би се одлучивали за овакве правне радње које њиховим клијентима доносе безначајна средства, а њима и сами процените.

Један коментар

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

3 × two =