Kako popraviti polomljen zub?

Nezgode sa zubima su relativno česte i veoma su neprijatne kada se dogode. Zub relativno lako može da se polomi od udarca ili pada, a u ovom članku ćemo pokušati da objasnimo šta može da se uradi kako bise popravio i nadoknadio pomoljen zub.

Nakon što dođe do lomljenja zuba, trebalo bi se javiti stomatologu što je pre moguće, jer polomljen zub može lako da se inficira što može da dovede do potpunog gubitka zuba, ali i širenja infekcija na ostale zdrave zube.

Do posete stomatologu, ukoliko je prisutan bol, pacijenti mogu koristiti analgetike kao što su paracetamol ili ibuprofen.

Ako je lom zuba ostavio oštru ivicu pacijent može da zalepi žvakaću gumu bez šećera ili parafinski vosak na ivicu kako bi sprečio da iseče jezik, usne ili obraz.

Stomatolog će na pregledu predložiti najbolji način za popravku i nadoknadu zuba, a odluka pre svega zavisi od toga koliko je zub oštećen.

Manja oštećenja gde je došlo do gubitka samo malog dela zuba poravka se najčešće može obaviti u jednoj poseti, dok će ozbiljnije povrede zahtevati dužu, kompleksniju i skuplju proceduru kao što je ugradnja krunice.

Na težinu frakture zuba utiče i koji je zub polomljen, kao i na kom mestu i koliko je blizu desnima i korenu zuba.


Plomba

Slučajevi u kojima je oštećenje malo i nedostaje samo mali deo zuba najčešće mogu da se reše uz pomoć klasične bele plombe ili kompozitnog materijala koji će uz pomoć specijalnog gela veže ispunu za zub.

Ova procedura ne zahteva brušenje zuba, a oblik i boja zuba će u najvećoj meri, ili gotovo potpuno, izgledati kao prirodni zub pre tretmana.

Stomatolog može koristiti ultravioletno svetlo kako bi dodatno učvrstio plombu ili ispunu zuba.


Krunice

Kada nedostaje veći deo zuba, ili je već ranije bio zahvaćen karijesom i mora biti uklonjen veći deo zuba, najverovatnije će biti nephodno da se ugradi krunica.

Ova procedura podrazumeva da se zub izbrusi u debljini od jednog do dva milimetra, a tokom ove procedure biće uklonjen i karijes ukoliko je zahvatio oštećen zub.

Na izbrušen zub biće potom zacementirana krunica, koja se radi specijalno za svakog pacijenta, tako da po svim svojim karakteristikama odgovara prirodnom zubu: obliku, boji, veličini, nijansi…

Pacijentima su na raspolaganju metalokeramičke krunice i bezmetalne krunice. Bezmetalne krunice predstavljaju vrhunac protetike, u sebi ne sadrže metalne elemente i samim tim su identične prirodnim zubima, i ne može doći do pojave metalne linije na ivici sa desnima.

Ugradnja krunice odvija se u nekoliko poseta stomatologu, koji će izbrusiti zub, uzeti otisak i potom zacementirati krunicu za izbrušen zub pacijenta.

Tokom ovog postupka može biti potrebno još nekoliko poseta tokom kojih će pacijent isprobati izgrađenu krunicu kako bi savršeno odgovarala pacijentu.


Fasete

U situacijama kada je oštećen samo prednji deo zuba, faseta može biti najbolji način za restauraciju.

Fasete su tanke ljuspice od keramike koje se lepe za prednji deo zuba, u boji prirodnog zuba.

Kao i u slučaju krunica, ugradnja faseta zahteva brušenje, međutim reč je o brušenju jako tankog sloja zuba i to samo prednjeg dela zuba, pa je sama procedura znatno komfornija za pacijenta.


PR tekst

Jedan komentar

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

17 − 16 =