Из рада општинског парламента: Нека од одборничких питања и одговор на њих

Једна од могућности за свој друштвени и политички рада чланова општинског парламента су и одборничка питања која могу да поставе и затраже одговор од надлежних институција представници народа који седе у скупштинским клупама. Одборница групе грађана „Буђење“ Лела Стевановић је поставила више питања која су из области комуналног уређања. У добијеном одговору стоји да је у оквиру пројекта „Чиста Србија” сагледана изградња канализационе мреже у алексиначким улицама које до сада нису имале такву мрежу, да асфалтирање Душанове улице није предвиђено општинским буџетом за ову годину, али да ће се у оквиру редовног одржавања вршити поправка ударних рупа, да за улицу Стевана Немање постоји израђена пројектна документација по којој би се требало приступити решавању правно-имовинских односа, ради обезбеђења одобрења за асфалтирање.

Ова одборница је поставила и питање о стању запуштености више објеката на Алексиначком руднику. У одговору се поред осталог констатује да се објекат здравствене амбуланте у власништву Јавног предузећа за подземну експлоатацију Ресавица на општинском земљишту, па је наложено општини Алексинац да уклони растиње и жбуње, што је и учињено. Са директором Алексиначких рудника угља је саветодавно обављен разговор о неопходности заштите поменутог објекта. Одборници Стевановић је одговорено и на питање о могућности закупа просторија непосредном погодбом за организацију „Буђење”, да то није могуће, јер како група грађана „Буђење” нема својство правног лица, односно није политичка странка, већ представља неформално удружење грађана основано у циљу учешћа у изборном процесу, које ван политичких институција не може учествовати у правном промету.

Више одборничких питања је упутио још један представник народа из групе „Буђење”. Одборник Милош Вељковић је поставио питање о постављању додатних успоривача саобраћаја на пешачком прелазу код излаза из дворишта ОШ „Љупче Николић” на улицу Тихомира Ђорђевића и успоривача код објекта ОМШ „Владимир Ђорђевић” на шта му је одговорено да за сада није могуће због управљача државног пута који није у надлежности локалне самоуправе и других прописа. Вељковићу је и одговорено на питање о саобраћају на релацији Пруговац – Црна бара, на граници са општином Сокобања, да постоји сигнализација која забрањује кретање возила чија маса прелази одређену тежину и да надзор и контролу врши Полицијска управа Ниш ‒ саобрћајна полиције ПС Алексинац. У систему ЈКП „Водовод и канализација” Алексинац постоји још око 25 километара азбест-цементних цеви је био одговор на једно од питања које је упутио одборник Вељковић.

Одборница Сузана Ристић из одборничке групације „Промене одмах за општину Алексинац”  је поставили питање о уклањању монтажног објекта у главној улици, прекопута зграде где је смештена библиотека, старијим грађанима позната као некадашња фотокопирница у којој је радила особа која се изјашњавала као Индијанац. У одговору стоји да je Општина, односно њен заступник председник Радичевић, на основу испекцијских одлука донео Решење о уклањању објекта, а пошто је он видљив на сателитском снимку из 2015. године, постоји озакоњење истог, из ког разлога се није приступило његовом склањању, иако се налази на општинској парцели. Како је редакција сазнала из поузданих извора, локална самоуправа намерава да на лицитацији прода парцелу на којој је објекат и која је свега око једне трећине ара. Претпоставља се, пошто је на том месту предвиђена стамбена зграда да ће бити заинтересованих, а тиме ће се избећи трошкови уклањања, а још важније обезбеђивање складиштења опреме која се налази у том неадекватном објекту.

Ова одборница упутила је питање зашто у Буџету нису планирана средства за изградњу јавног тоалета, које је прослеђено Одељењу за инспекцијске послове Општинске управе, одговорено је да овај орган није надлежан за такво планирање и да на простору зелене пијаце у Алексинцу, којим газдује ЈКП „Комуналне услуге”, постоји таолет који грађани могу да користе.

Њен колега из исте одборничке групације Иван Димић је поставио више одборничких питања, а једно од њих се односило и на издвајање јавних средстава за надокнаду оштећеним грађанима због уједа паса луталица. За вансудска поравнања је у прошлој години из Буџета општине Алексинац издвојено преко десет милиона, тачније 10.264.184 динара.

Одборнику Славољубу Благојевићу из групације „Поштење је најбоља политика” одговорено је да је у разговору са директором „Грамер система” дата информација да је  отпуштено 15 запослених који не испуњавају норму и да се не планира даље отпуштање запослених.

Одборница Слободанка Јовановић са листе владајуће групације „Александар Вучић – Алексинац сутра” је на питање о стању саобрћајнице у Бовну добила одговор да она припада државном путу Вукања-Сокобања и њу одржава и са њом управља ЈП Путеви Србије. Ова представница народа је још поставила питање о могућности проширења капацитета ПУ „Лане” у Алексинцу. Из ове установе одговорено је да је за проширење капацитета неопходно прво изградити нови кухињски простор, за шта је потребна израда пројекта, а затим обезбедити и финансијска средства што је у надлежности Општине. У одговору из „Ланета” још и стоји да имају обећања да ће у овој години бити опредељена  средства из општинског буџета за израду пројектне документације.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

5 − 3 =