EU projekat „Paket podrške zapošljavanju”

Konferencija povodom završetka projekta „Paket podrške zapošljavanju”, koji sprovodi Društvo za razvoj dece i mladih – OTVORENI KLUB iz Niša u partnerstvu sa Društvom za razvoj kreativnosti iz Aleksinca, održana je krajem prošle nedelje u „Media i reform centru” u Nišu.

Ova akcija deo je globalnog projekta „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih”, ukupne vrednosti 4,7 miliona evra, koji finansira Evropska unija i sufinansira Vlada Republike Srbije.

Značaj projekta ogleda se u povećanju zaposlenosti pripadnika različitih ugroženih grupa, uglavnom korisnika socijalne pomoći u Nišu i Aleksincu, kroz implementaciju paketa mera aktivne inkluzije i promocije multisektorske saradnje na lokalnom nivou.

Jovan Marinković, menadžer projekta „Paket podrške zapošljavanju” predstavio je ciljeve, aktivnosti i postignute rezultate ovog dvogodišnjeg projekta, pri čemu je istakao značaj podsticanja ekonomskog razvoja Srbije kroz povećano zapošljavanje uz primenu odgovarajućih programa i strategija. Tokom 24 meseci realizacije projekta, obučeno je 60 korisnika iz različitih ugroženih grupa kroz programe stručnog osposobljavanja i prekvalifikacija, održane su 3 obuke iz oblasti komunikacije, kao i 3 radionice za 60 privrednika i poslodavaca, uz kontinuiran mentorski rad mobilnog tima i pružanje psihosocijalne podrške korisnicima. Pored toga, realizovana je kampanja za aktivnu inkluziju i zagovaranje za multisektorsku saradnju na lokalnom nivou.

Od suštinskog značaja za strategiju i politiku zapošljavanja je razvoj i unapređenje ljudskog kapitala. Podizanje kvaliteta radne snage kroz obrazovanje, obuke i socijalno uključivanje pojedinaca i grupa koje se nalaze u stanju socijalne isključenosti, doprinose socijalnom i ekonomskom razvoju Republike Srbije.


Projekat „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih” vredan 4.7 miliona evra, koji finansira Evropska unija i sufinansira Vlada Republike Srbije, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost mladih u Srbiji povećanjem zaposlenosti, omladinskih aktivnosti, radnog iskustva i preduzetničke prakse među mladima. Evropska unija i Vlada Republike Srbije su bespovratno dodelili 24 granta, koji će se realizovati u više od 35 gradova i opština u Srbiji do kraja 2021. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije i obrazovne ustanove, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalnom nivou u obrazovanju i zapošljavanju, inovativnoj praksi i modelima aktivnog uključivanja, i na taj način ojačati društvenu uključenost mladih. Uticaj i konkretni rezultati projekta se očekuju na svim nivoima, a posebno u vezi sa povećanim kapacitetima relevantnih institucija u oblasti inovativnog razvoja i upravljanja merama aktivnog uključivanja mladih, razvoja politike u skladu sa najboljom praksom EU, kao i efikasniju upotrebu finansijske pomoći Evropske unije.

Projektom upravlja Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, dok su krajnji korisnici projekta Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvo omladine i sporta.

Više o projektu možete saznati na www.ukljucivanjemladih.rs

Od 2000. do danas, Evropska unija donirala je više od 3.6 milijardi evra Srbiji. Sredstva su korišćena za podršku razvoja, kvaliteta života i reformi u sledećim sferama: civilna zaštita, zaštita od poplava i pomoć poplavljenim područjima, obrazovanje, povezanost, zaštita okoline, zdravstvena zaštita i zaštita potrošača, kultura, vladavina prava, lokalni razvoj,
poslovi i privredni rast, javna administracija, migracije, upravljanje javnim sredstvima, civilno društvo i mediji, socijalna inkluzija, omladina i sport. EU podrška je implementirana kroz saradnju sa Vladom Republike Srbije. Evropska unija je donirala Srbiji više razvojnih sredstava nego svi drugi internacionalni donatori zajedno.


 

Jedan komentar

  1. Pitanje za dečka s kosicom: Da li si konačno postao bogat? Koliki je tvoj deo? Trla baba lan.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

nineteen − 18 =