Др Данијела Митић: Повишена вредност шећера још увек није дијабетес, али је право време за реаговање

У оквиру обележавања Светског дана борбе против дијабетеса, данас је у просторијама туристичко-информативног центра у Алексинцу организована акција бесплатног мерења шећера у крви, у сарадњи алексиначког Црвеног крста и Дома здравља.

 

Ова акција је подржана од стране медицинских стручњака, који су се потрудили да свима који су се тестирали објасне важност редовног праћења нивоа шећера у крви, као и компликације које могу уследити, уколико се болест не третира на време.

Посећеност овој акцији је била нешто слабија него иначе, с обзиром на наглу промену времена. Поред тога, информације о сиптомима и превенцији, када је у питању ова болест, на разне начине стижу до наших заинтресованих суграђана. Међутим, то не значи да становници нису упознати са превенцијом и симптомима. На то нам је указала и др Данијела Митић, специјалиста опште медицине и координатор Саветовалишта за дијабетес, овдашњег Дома здравља.

– Углавном су пацијенти упознати са симптомима који су карактеристични за дијабетес мелитус. То су: слабост, појачана жеђ, глад, необјашњени губитак телесне тежине, међутим, дијабетес се може појавити и без ових симптома. Стога је потребно вршити редовне контроле, ићи редовно на лабораторијске прегледе. Нарочито бих нагласила да је битно обратити пажњу на неке вредности гликемије које су испод оних вредности које су карактеристичне за дијабетес, а које су занемарене. Када је повишена вредност шећера, а то још није дијабетес, и када је право време да треба да се реагује да се спрече компликације за дијабетес – каже за наш медиј др Данијела Митић.

Докторка је посебно нагласила да превентивне мере и рано откривање играју кључну улогу у управљању дијабетесом и у смањењу ризика од озбиљних здравствених проблема.

– Да се подсетимо који су то фактори ризика за настанак дијабетеса. То су: телесна тежина, физичка неактивност и нездрава исхрана. Превенција дијабетеса мелитуса би се састојала у томе да се телесна тежина смањи бар за 7 до 10 одсто, да се људи здраво хране, што више користи воће и поврће, исхрана богата влакнима и да се смањи унос масти. Редовни прегледи, здрава исхрана, физичка исхрана, регулација телесне тежине – завршава разговор наша саговоринца.

Извор фотографија: Црвени крст Алексинац и Alrpess

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

three × four =