Ове недеље на територији читаве Србије почиње ловна сезона, а то значи да ће и чланови оба овдашња ловачка удружења раном зором, 20. октобра, кренути пут поља у лов на зеца и фазана, и тако наставити наредних шест недеља.
Како су вегетацијски услови још увек неповољни, управници ловишта саветују повећану опрезност током лова и да се посебно обрати пажња на пољопривреднике, јер је још сезона бербе кукуруза.
Наравно, и даље је за ловце обавезно ношење маркирних прслука, капа и других флуоресцентних делова гардеробе ради боље уочљивости, а неношење повлачи дисциплинску одговорност и искључење из лова.Као минуле, и ове године ће сви ловци у Србији истог дана кренути у лов као би се до пред крај октобра извршила анализа очних сочива одстрељених зечева, како би се видело колико је зечева учествовало у репродукцији ове године, односно да се види колики је реални прираст овогодишњег броја зечева у ловишту. Након одстрела зеца, ловци су у обавези да доставе оба очна сочива удружењу. Препорука је да се у узорак прикључе обе очне јабучице и да се у таквим „паровима” ускладиште у пластичне кесе или посуде за узимање урина, у фрижидеру, никако у замрзивачу, тако да се онемогући крварење и губљење узорака. Узорци се не смеју ускладиштити у алкохолу или некој другој хемикалији.
Иначе, лов је само сегмент онога што чини правог ловца. Ловци су пре свега спортисти који брину о животињама, па није реткост да се из лова врате празних ранчева.
Поред одстрела, постоје и дужности ловца. На пролеће је организовано бројање дивљачи, ловци зими врше прихрану и изношење соли, а на јесен праве хранилишта и појилишта. Њихова обавеза је, такође и да уклањају штеточине из ловишта. Највећи непријатељ зеца и фазана је шакал, који је пренамножен у овим ловиштима.