Ражањ је и поред свих изазова и даље у овом делу Србије престоница купина. Због многих недаћа, та производња из године у годину опада. У ишчекивању бољих дана Ражањци су и ове године, по 11. пут, организовали Дане купине на празник Свете великомученице Марине, када је у овом месту и светковина.
Осим обиласка засада, организатори су обезбедили и стручно предавање о унапређењу производње купина. Предавач доктор професор Драган Јанковић упозорио је на климатске промене, које ће у будућности определити и место гајења овог воћа.
− Постоје отпорније и мање отпорне сорте на одређени фактор, међутим, ове промене температурне су превише интензивне да би могле да се брзо створи сорта која би могла да здовољи својим квалитетом својим техн олошким особинама и довољном отпорношћу на друге факторе чак и ако би била отпорна на високе температуре а немамо потпуну сорту бар са квалитетом који ми желимо да купина постигне. Ми можемо да користимо неке сорте али када вршимо избор локалитета да узму веома озбиљно ове фактор температуре, значи да купину гајимо на вишим теренима − каже професор Драган Јанковић.
Испред Дома културе, неколико произвођача је изложило купине из својих засада, које су посетиоци могли да пробају. У улици поред дома културе више удружења и газдинстава је изложило своје производе, као и рукотворине које показују нашу богату традицију.
На отварању манифестације чуо се податак да је златно доба гајења купина на подручју општине Ражањ било од 2010. до 2015. године, када се ово воће гајило на 80 хектара. Према неким проценама, данас је петина тадашњих произвођача остала у овој грани. Манифестацију је отворио помоћник председника Општине Ражањ др Драгиша Тодоровић.
Овогодишњи организатори манифестације су Удружење воћара и виноградара „Ражањ”, Туристичка организација општине Ражањ и Канцеларија за пољопривреду, а под покровитељством Општине Ражањ.