Једно од места на којима се Алексинчани и њихови гости могу расхладити у овим претоплим данима је и Бованско језеро. Ова акумулација служи и за захват воде која се прерађује у оближњој фабрици „Бресје”, у атару Суботинца, па је разумљиво зашто није класична туристичка дестинација са развијеном плажом и туристичким објектима.
Поред те чињенице, приликом наше данашње посете главној плажи поред овог језера, затекли смо тридесетак купача и више десетина камп-приколица и шатора, смештених на обали. Било је подне, па нисмо могли да видимо да ли се уз камповање и купање у језерској води, спрема неки роштиљ, или јело.
Уколико нисте љубитељи припремања хране, а боравите на језеру, постоји могућност да ручате у тамошњој локалној кафани. На скретању према плажи, приметили смо један окачен јеловник са ценама.
За пар стотина динара се може доручковати. На пример, кајгана од три јаја 200, разни омлети 300 динара, а такозвани комплетан доручак је 400 динара. Кувана јела и чорбе се крећу од 250 до 400 динара. Што се тиче роштиља, килограм мешаног меса је 2.600, а порција осталих месних понуда креће се од 620 до 800 динара, зависно од грамаже и врсте. За љубитеље рибе, нашли смо понуду у којој килограм пастрмке са прилогом по избору стаје 2.100 динара. Што се тиче пића, пиво се креће од 180 до 210 динара, а безалкохолна пића од 180 до 200 динара.
Наравно, одлазак на плажу не значи ни обавезну посету ресторанима. Пиће и храна се могу понети, као и остали реквизити потребни за боравак. И поред ових могућности, стиче се утисак да Бованско језеро није тако атрактивно за купаче, као пре десетак година, када је било купача из целог региона. Можда су томе допринели и аква-паркови, њих неколико изграђених у Дољевцу, Сокобањи, Јагодини… а можда нам је и порастао стандард, па себи чешће приуштимо купање у морској, уместо језерској води. Треба рећи да су на мору и другачији услови. На већини плажа има и спасилачких служби, чега на Бовну нема.