Bez maternjeg jezika mi smo samo prazna ljuštura

Danas se obeležava Međunarodni dan maternjeg jezika. Organizacija Unesko je još pre nekoliko godina predvidela da će do kraja 21. veka više od pola svetskih jezika, kojih ukupno ima oko 7000, potpuno nestati iz upotrebe.

Imajući u vidu da je jezik jedan od najmoćnijih instrumenata očuvanja i razvoja materijalnog i nematerijalnog nasleđa, veoma je bitno da jedan narod i zajednica sačuvaju svoj jezik. Aleksinačka sredina može se pohvaliti dugogodišnjim aktivnostima koje doprinose jačanju svesti o značaju očuvanja maternjeg jezika, književnog, standardnog, ali i dijalekta.

Najvažnije je negovanje maternjeg jezika, jer bez svog kulturnog identiteta, tradicije i nekog kulturnog obrasca mi smo prazna ljuštura, možemo da nalikujemo onda bilo kojem narodu, jer nećemo imati svoje ako se ne bavimo negovanjem maternjeg jezika i ćirilice koja je duhovna vertikala srpskog jezika, mišljenja je profesorka Maja Radoman Cvetićanin, direktor ovdašnje osmoletke „Vožd Karađorđe” i idejni tvorac „Čitalića”.

Maja Radoman Cvetićanin− U našoj školi, koja je i domaćin „Čitalića”, dakle rekla bih i među školama Čitalića Dan maternjeg jezika se tradicionalno obeležava pričom o ćirilici i dijalektima. Tako da je danas u našoj školi prvi čas bio posvećen tome, kao i svi delići časova tokom dana jer je ovo za nas tematski dan. Svako će posvetiti pažnju sećanju i obnoviće stare reči, napraviće osmosmerke, koristiće reči iz srpskog jezika zaboravljene ili tradicionalne ili one koje već redovno koristimo, a koristimo za njih neke zamene iz tuđih jezika i srbisti su se osvrnuli na dijalekte, značaj ćirilice i lepotu srpskog jezika− pojašnjava Maja Radoman Cvetićanin.

Inače, Međunarodni dan jezika ustanovljen je 21. februara 1999. godine od strane generalne skupštine Uneska u cilju promovisanja jezičke kulture i različitosti, kao i multilingvizma (višejezičnosti). Ovaj dan se obeležava kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Trenutno se u svetu govori više od sedam hiljada jezika. U Srbiji, u službenoj upotrebi je srpski i još 14 jezika nacionalnih manjina.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

four × four =