Aleksinčani napravili dokumentarac o Tomi: Priča o jednom čoveku i jednom vremenu

Dokumentarni film „To je Toma” posvećen čuvenom Tomi Zdravkoviću, Pečenjevčaninu rođenom u Aleksincu, na premijernom prikazivanju u velikoj sali Doma kulture izazvao je buru emocija. Isto onako kako je Toma ta osećanja prenosio svojom pesmom, ali i tekstovima koje je pisao za sebe i kolege. Burno i životno autentično. Čovek koji je znao da slavi život, ali i da mu se prepusti bez preračunavanja.

Desetak učesnika koji su govorili o ovom izuzetnom pevaču, ali i čoveku, dočarali su publici preko platna jedno vreme puno sreće, ali i tuge i sete, kada se iskreno živelo, volelo, patilo i retko foliralo. Sve suprotno savremenom čoveku. Toma je bio predvodnik toga. Pojavio se šezdesetih godina prošlog veka, sedamdesetih postaje ime, a osamdesetih dostiže popularnost kakvu nije ni slutio, da bi devedesetih godina, suočivši se sa bolešću, napustio ovozemaljski svet. Zašto su generacije volele i patile uz Tomine pesme možda najbolje objašnjava pevačev život opevan u njegovim pesmama, kao i u onim koje je ustupao koleginicama.

Kakve su to bile emocije u svojim iskazima u dokumentarcu dočaravaju glumice Tanja Bošković i Danica Maksimović koje su imale tu privilegiju da uživaju i dožive te neobične emocije izazvane Tominom prezentacijom pesama. O Tomi kao ljudskoj figuri i biću koje je volelo ljude pričale su kolege Zoran Kalezić i Hasan Dudić.

O turnejama i kafanskim druženjima govorili su menadžeri. Tomina priča je priča o životu. Ali ne samo o njegovom. O vremenu kada se pevalo i kada su se poslovi sklapali, ponekad samo zbog druženja, bez obzira na finansijski aspekt, što je danas nezamislivo. Bilo je i priče o noćnim kafanskim sedeljkama kada su nastajale najemotivnije pesme, komponovane za stolom. Bilo je takvih druženja i sa čuvenim Šabanom Šaulićem. O tome koliko je Toma voleo ljude i koliko mu je bilo stalo da oni njega vole, i koliko mu novac nije značio, u filmu govori i njegova supruga Gordana.

Nakon premijere na pozornici se pojavio veći broj učesnika u realizaciji ovog projekta. Među njima i istoričar Zoran Stevanović koji je, još pre pet godina, u TV emisiji „Oko” na RTS-u pokazao Tomin Izvod iz knjige rođenih gde kao rodno mesto stoji Aleksinac.

– Sve je u životu prolazno, samo Toma Zdravković ostaje i njegove će pesme uvek da ostanu sa nama – poručio je njegov sugrađanin Miodrag Rakić – Žuća iz Pečenjevca. 

Na pozornici su bili i glumac Mile Poledica, koji je imao ulogu da vizuelno dočara Tomu, montažer Boban Rajković, Vladimir Ristić, Oliver Paunović i stručni konsultant, novinar iz Nikšića Nikola Kankaraš. Naravno, tu je bio i idejni tvorac Miloš Paović iz aleksinačkog Centra za kulturu i umetnost, kao i direktorka ove ustanove Maja Radoman Cvetićanin.

Dokumentarni film „To je Toma” urađen je u koprodukciji „Siti grupe” iz Niša i CKU Aleksinac.
Bez obzira da li ste pogledali ili ne i igrani film o Tomi Zdravkoviću koji se prikazuje u bioskopima, svakako preporučujemo da pogledate ovaj prvi dokumentarac o njemu. Sat i dvadeset minuta, koliko traje film „To je Toma”, proleteće tako brzo kao njegove pesme i život, a saznaćete mnoge detalje iz života ovog umetnika. Kako reče Kalezić, „umetnika, a ne pevača”. Razrešićete dilemu o njegovom emotivnom odnosu sa Silvanom Armenulić. Sagovornici u filmu tvrde da je njihov odnos bio drugarski i prijateljski, kakav i može biti između dve umetničke duše. A Toma je mnogo puta pokazao tu južnjačku meku, toplu i dušu okrenutu prema čoveku.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

17 − two =