Aleksinačka aronija na Belom dvoru

Aleksinac i njegova okolina odavno nisu zapaženo područje u poljoprivredi. Od nekada čuvene aleksinačke babure, podjastrebačkih jagoda i vrlo kvalitetnih grla krupne stoke ostale su samo priče za sećanje. O uništavanju takvog giganta kakav je bio Poljoprivredno industrijski kombinat Aleksinac, poznatiji kao PIK, suvišno je pričati.

I pored svega navedenog, nekoliko mladih poljoprivrednika sa teritorije opštine Aleksinac sa uspehom predstavljaju našu sredinu i zahvaljujući njima se čuje za ovdašnje proizvode. Jedan od njih je Nikola Milošević iz Moravca koji se već duže vreme bavi proizvodnjom aronije i proizvodima od ove biljke, kao i od drugog voća.

Nedavno su proizvode sa voćnjaka u Moravcu mogli da degustiraju i posetioci manifestacije „Septembarski susretiˮ u Belom Dvoru u Beogradu, koju tradicionalno organizuje Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

‒ Mi smo izlagali naše proizvode od aronije, matični sok od aronije, slatko od aronije, ceđeni sok od jabuke, čaj od aronije. To se nalazilo na štandu Južne Srbije, pošto je bilo podeljeno po regionima i svaki region je imao svoj veliki štand gde su ljudi mogli da probaju sve te specijalitete od mesa, sireva, raznih peciva, naravno sokova, vina i tako dalje ‒ kaže Milošević, sređujući pozitivne utiske sa te večeri.

NALED-ovi „Septembarski susreti”, održani prošle sedmice, 8. septembra, su okupuli oko 1000 gostiju, uključujući i mandatarku Anu Brnabić, ali i lokalne i državne lidere, privrednike, predstavnike međunarodne zajednice i diplomatskog kora. Među njima su bili i predstavnici aleksinačke lokalne samouprave.

Na Belom dvoru, kako se čulo, je obeležen kraj leta i početak nove sezone reformi za unapređenje poslovnog ambijenta u Srbiji.

Jedan komentar

  1. Sok od aronije, slatko od aronije, čaj od aronije… U zemlji koja obiluje daleko kvalitetnijom trnjinom koja raste na svakom koraku. I posle se čudimo zašto domaće tradicije izumiru jedna po jedna.

    Pa zato što ih ubijamo sibirskim aronijama, italijanskim lešnicima ili tajlandskim puževima, a da pritom ni ne znamo da imamo daleko kvalitetnije autohtone vrste.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

19 − one =