Етномузиколог и прошлогодишњи лауреат награде „Тихомир Ђорђевићˮ проф. др Димитрије Големовић крајем прошле недеље био је гост Алексинца, када је и допунио своју аудио-визуелну грађу коју прикупља целог свог радног века.
Он је овом приликом снимао овдашње вокалне извођаче који су интерпретирали песме овдашњег фолклора. Како је овај терен на раскршћу путева и честих миграција, тај материјал је врло богат што нам је порфесор Големовић и потврдио.
− Читаво Алексиначко поморавље је јако хетерогено по саставу становништва, а хетерогеност састава становништва већ на неки начин обећава једно богатство онога што је народни живот, шта су народни обичаји и самим тим и народна музика. Људи су ту дошли, тако кад се све то помешало и, у ствари, имате један фантастичан амалгам од свега и свачега − каже проф. др Големовић.
Током ове посете професор др Големовић је Центру за културу и уметност Алексинац поклонио своју збирку аудио-визуелне грађе источне и југоисточне Србије и Северне Македоније. Ова аудио-визуелна збирка је прва од планираних пет које ће професор Големовић поклонити одговарајућим установама у Србији.
− Ја сам овде дошао и да оснујем архивску аудио-визуелну збирку. Основа је у ствари моја грађа сакупљана више деценија у областима Источне, Југоисточне Србије, Космета и Северне Македоније, тако да је у ствари мој главни повод био овде да дарујем то, јер шта ја хоћу, ја сам обишао преко 500 села и сад сам решио да анимирам пет центара којима ћу даривати ту моју аудио-визуелну архиву као основу за даља надограђивања, а првенствено за чување, за презентацију и на крају за надограђивање тога са покретањем разних пројеката − појашњава наш саговорник.
За овај архив при Центру за културу и уметност биће задужена професорова сарадница Анастасија Живковић, а он ће имати истраживачку делатност током које ће бити спроведена научна обрада грађе која је у архиву.
Фотографије: Алпрес/Алексинац.нет