Одборници Скупштине општине Алексинац су на јучерашњој седници усвојили прву овогодишњу измену општинског Буџета за 2026. годину. Како је објашњено до ребаланса је претежно дошло због стављања у функцију неутрошених пренетих средстава из прошле године која износе око пола милијарде. Она ће бити утрошена за плаћање послова започетих 2025. године, а који се завршавају у овој сезони. Планирани приходи и примања у Буџету за 2026. годину након ових измена износиће 2.232.754.193,00 динара.

Више одборника опозиције је сматрало да се и у овом случају показало да су планирање буџета и реализација пројеката били лоши, што по њима показује наводно лош рад локалне самоуправе. Опозиција је замерила, како они сматрају, што у измењеном буџету нема значајних капиталних инвестиција.

Скупштина је усвојила и Програм подршке алексиначким пољопривредницима из локалног буџета и то 17 милиона динара за инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава, 1,2 милиона за активности у подизању конкурентности, односно јачању прерађивачких капацитета, док је за субвенције осигурања усева и животиња намењено 800.000 динара и 100.000 се издваја за одрживо коришћење пољопривредног земљишта. За подстицај промотивних активности у пољопривреди и руралном развоју опредељено је 400.000 динара. Укупно 19,5 милиона динара. Средином јуна се очекује расписивање конкурса којим ће се дефинисати рокови, али и услови који су саставни део усвојеног Програма.

Већином гласова одборници су подржали кадровске промене у Општинској изборној комисији општине Алексинац у сталном саставу. Досадашња председница Ташана Марковић поднела је оставку, па је за новог председника именован Дејан Милошевић, који је обављао функцио заменика. Опозиција је у дискусијама исказала незадовољство што на чело Општинске изборне комисије долази Милошевић, сматрајући да то није најбоље кадровско решење које је понудила владајућа већина. Милошевић је до пре неколико месеци био начелник Општинске управе, а сада је актуелни директор Јавног предузећа за путеве и стамбено комуналну делатност.
