ЖЕТВА – јачање женског активизма: На завршетку округли сто и сајам еколошких производа

Протеклог викенда организована је завршница пројекта „ЖЕТВА-Жене, Транспарнтост, Видљивост, Активизам” који је током протеклих 10 месеци реализовало Друштво за развој креативности. У недељу је најпре организован округли сто на тему руралног женског активизма, умрежавања и унапређења родних јавних политика.

Говорећи о резултатима пројекта ЖЕТВА, Снежана Живадиновић је посебно истакла значај оснаживања сеоских жена из локалних, сеоских организација за рурални развој алексиначке општине, а посебно у области производње еколошке и безбедне хране. У овој области се у склопу поменутог пројекта реализовало неколико кључних активности попут обука из области еколошке пољопривреде и такозваних види-научи посета када су посећиване органске плантаже у Србији.

Посебно значајан резултат остварен је у унапређењу постојећих локалних, јавних политика из области пољопривреде, односно још током пројекта на општинским јавним позивима за субвенционисање пољопривредне делатности сеоске жене, власнице пољопривредних газдинстава уврштене су као посебна категорија која има приоритет на овим позивима. Округли сто био је и јединствена прилика за уручивање Иницијативе за доношење посебног Локалног акционог плана за унапређење пољопривреде и руралног развоја општине Алексинац, што је својеврсни закључак опсежног истраживања у пројекту ЖЕТВА. Иницијатива је предата Маријани Радивојевић, заменици СО Алексинац.

Поред ње и других представница алексиначке локалне самоуправе, округлом столу присуствовале су и чланице овдашњих сеоских, женских удружења и гошће из Ћићевца, из удружења „Вилин дом” и „Окулар”. Заједнички, умрежени рад на новим пројектима запланиран је и потврђен потписивањем меморандума о сарадњи између ћићевачких и алексиначких удружења.

Након округлог стола, завршни догађај пројекта „ЖЕТВА” настављен је у Корману посетом Етно кући „Павличевић”, туристичком домаћинству Петковић, новоотвореним просторијама „Етно удружења Корман” у којима је постављена опрема за производњу зимнице, и дружењем у центру села. Уједно су организоване и изложбе рукотворина гошћи из Ћићевца, али и домаћих пољопривредних производа и зимнице сеоских женских удружења на такозваном сајму еколошких производа.

Овом догађају присуствовале су и представнице Београдске отворене школе које су у свом обраћању информисале учеснице о бројним видовима бесплатне подршке и могућностима за аплицирање за различите типове грантова. Иначе, пројекат ЖЕТВА спровођен је у склопу ЕУ Ресурс центра Београдске отворене школе уз финансијску подршку Европске уније.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

4 × 3 =