Бројни спортисти, тренери, спортски радници и пријатељи спорта, међу којима су били и гости из Ражња и Сокобање, окупили су се синоћ у великој сали Дома културе на свечаној церемонији у част спортиста који су својим дометима обележили минулу 2022. годину. Разлог више да сала буде испуњена до последњег места је и обележавање значајног јубилеја Спортског савеза општине – четврт века постојања и рада.
После поздравних речи председника Спортског савеза Бојана Младеновића и првог човека алексиначке општине Далибора Радичевића, у знак захвалности за успешну сарадњу уручена су признања организацијама и појединцима, а потом је приказан документарни филм који сведочи о раду Спортског савеза у минулих 25 година.
Ласкаву титулу најбољег у конкуренцији сениора понео је Никола Трајковић, члан Џудо и џиу-џицу клуба НиФ и државне репрезентације који је лане освојио све што се може освојити у џиу-џици: постао је првак Европе и света и шампион Светских игара. А пре тога постигао је резултат којим мало ко може похвалити: у истом дану постао је првак Србије у два борилачка спорта – у џиу-џици и у самбоу!
Велики „кривац” за ове невероватне резултате је Николин отац и тренер НиФ-а и репрезентације Србије Драган Трајковић који је добио награду за најбољег тренера у минулој години.
За најбољу сениорку проглашена је Милица Вучковић, чланица овдашњег Пауерлифтинг клуба Импулс, иначе државна првакиња у јуниорској конкуренцији до 57 килограма.
Најбољи спортски колектив је Кошаркашки клуб Напредак који се такмичи у Другој мушкој лиги Србије, што представља национални ранг такмичења. Клуб окупља око стотину чланова који су распоређени у одговарајуће селекције; осим првог тима, ту су још и кадети, пионири, пионирке, млађе пионирке и школица кошарке која, поред Алексинца, ради и у Трњану, а ускоро ће почети и у Тешици.
За најбоље младе спортисте до 12 година проглашени су Јована Стојановић из Гимнастичког клуба „Ниш 75” и Вукашин Стојковић, члан Пливачког клуба Свети Никола из Ниша, док је најбољи млади спортски колектив Омладинска школа фудбала Вукови.
Емина Младеновић из Карате клуба Шуматовац проглашена је за најбољу јуниорку, а најбољи јуниор је Никола Стојановић, футсалер Брђанке и фудбалер ОФК Напретка.
Награду за животно дело у спорту добио је Драган Банковић, некадашњи фудбалер Напретка и нишког Јастрепца и професионалац у Галеници из Земуна, Пелистеру из Битоља, ОФК Београду и клубовима у Швајцарској, где се бавио и тренерским позивом.
Најбољи спортски радник је Милан Јовановић, актуелни председник Фудбалског савеза општине, за допринос развоју спорта у општини награђен је Планинарско-скијашки клуб Брђанка, док су признања за постигнуте резултате добили Спортско удружење Риболовац и стонотенисерке Шуматовца: Јана и Јована Адамовић и Тијана Радовановић.
У категорији спортиста са инвалидитетом најбољи је Александар Стојковић, рукометаш Алексинца и члан репрезентације Србије која је на Олимпијским играма глувих у Бразилу освојила треће место.
Нису изостала и признања за перспективне спортисте. Добитници су: Тадија Илић (ФК Рудар 2016, Ал. Рудник), Михаил Џунић (ФК Раднички Ниш, ОШФ Вукови), Миа Филиповић (Одбојкашки клуб Пин) и Вељко Манојловић (Џудо клуб Алексинац).
Свечаност су својим наступима улепшали наставници и ученици Музичке школе „Владимир Ђорђевић”.
Посебна признања
У оквиру прославе јубилеја Спортског савеза општине, уручена су посебна признања ове асоцијеције која је за четврт века постојања успела да окупи 72 спортске организације и савеза.
Добитници су: Скупштина општине Алексинац, Општа болница, Центар за културу и уметност, Музичка школа „Влаимир Ђорђевић”, Светислав Видановић, Братислав Живић, Срба Миловановић, Радио Алексинац, Алексинац.нет, Савез за школски спорт Алексинац, Спортско-рекреативни центар Алексинац (СРЦА), Спортски савез Србије, Министарство спорта, Општински стонотениски савез, Фудбалски савез општине, др Иван Никодијевић, Хаџи Миодраг Миладиновић и Мића Милојевић.
Више фотографија на Фејсбук страници Радио Алексинца.