Друштво пчелара Алексинац и у овој години наставиће са организовањем скупова у циљу едукације својих чланова. У сарадњи са Регионалном асоцијацијом пчеларских организација југоисточне Србије и општине Алексинац синоћ у Дому културе одржан је Осми алексиначки пчеларски форум на коме је био предавач професионални пчелар Иван Брндушић из Окланда на Новом Зеланду. Брндушић је пореклом из Хомоља и време када је у Србији проводи у Бору, где се, такође, бави пчеларством.
Овај искусни пчелар је својим колегама говорио о важности округлих лета на наставцима и њиховој улози у кошници и борби против климатских промена. Он је указао да се евидентно мења клима у целом свету и да се на основу његових искустава она сличном динамиком одвија и на Новом Зеланду и у Србији. Навео је раније цветање одређених биљака.
Да ће климатске промене бити једна од тема којом ће се бавити Друштво пчелара Алексинац наговестио је и његов председник др Родољуб Живадиновић, који је и први човек Савеза пчеларских организација Србије.
‒ Ове године ћемо, то смо бар одлучили на Управном одбору, да организујемо током сезоне, а почећемо већ од марта, више супова који ће имати и теоретски део, али и практични део на пчелињаку. То ће сигурно бити занимљиво људима да могу на лицу места да виде све то, па чак и да пробају да ураде неке ствари ‒ каже др Живадиновић прецизирајући да ће се те активности одвијати и у мају, јуну, јулу и августу.
Наш саговорник упознаје нас да је Савез пчеларских организација Србије ове године обезбедио чак шест поклона за пчеларе, чланове удружења, тако да ће они добити поред осталог и једну књигу о сузбијању паразита пчела варое.
‒ То је јако важан поклон, јер никада на једном месту нису имали све те податке који су потребни за успешно сузбијање варое. Онда и књигу о томе како се борити против климатских промена које су веома погодиле пчеларство, не само наше, него читавог света и на крају смо имали једну брошуру како да пчелари сачувају аутентичност, то јест природност меда, да не дозволе да се било на који начин угрози квалитет меда. О томе смо доста причали и претходних година преко добре пчеларске праксе, а сада ће имати и ту посебну погодност да све имају, такође, на једном месту и још неколико ствари електронског типа ‒ прецизирао је први човек српске организације пчелара.
Др Живадиновић најављује и једну занимљиву публикацију која је намењена широј публици, односно свима који поштују пчелиње производе.
‒ Правимо једну брошуру о вредностима меда која ће моћи да се набави, да се дели потрошачима бесплатно и пустили смо већ крајем децембра, 24. чини ми се, мобилну апликацију Медотека, преко које сви наши чланови могу да се представе да кажем потрошачима и да потрошачи са падајуће листе изаберу у својој општини и у свом месту оне пчеларе чија им се презентација највише допада и услови продаје и тако даље – наводи овај агилни председник једног од најактивнијих удружења у области пољопривреде.
Очито да ове акције воде ка одрживом пчеларењу, али и отварању тржишних перспектива пчеларима када је у питању локално тржиште, које је по обиму мало, али изузетно важно за преживљавање пчелара у овим тешким временима када је цена меда ниска из различитих разлога, због економске кризе, смањене европске потражње, појаве фалсификата и слично. Из искуства, пошто се писац ових редова у набављању меда искључиво ослања на локалне проверене пчеларе, цена килограма багреновог меда код овакве куповине се креће од хиљаду до хиљаду и двеста динара. У питању је обострана корист. Купац добија прави и квалитетан мед од познатог произвођача, пчелар цену са којом може да настави бављење овом делатношћу.