Центар за културу и уметност Алексинац и Народни музеј Ниш су издали једну занимљиву публикацију под називом „Познонеолитска и раноенеолитска фигурална пластика из северних области централног Балкана” која је на неки начин пратила изложбу винчанских фигура „Винчанска жена – мит, богиња мајка, која ће у наредних двадесетак дана бити постављена у алексиначком Дому омладине.
Приликом јучерашњег свечаног отварања изложбе промовисана је наведена књига. У њој су пописане, обрађене и евидентиране фигуре ископане на археолошким налазиштима у четири географске регије: Жупа, Доњи ток Јужне Мораве, Понишавље и Топлица.Узорак из сваке регије је обрађен посебно, уз основне информације о локалитетима који подразумевају географске податке, стање, истраженост и оквирно хронолошко позиционирање културних слојева и материјала.
Додатна вредност публикације је објављивање фотографија у колору пронађених винчанских фигура.Укупан број неолитских фигура у каталогу из доњег тока Јужне Мораве износи 94 примерка, који су прикупљени са пет локалитета у алексиначкој и ражањској општини. Петар Милојевић, један од аутора књиге је на промоцији казао да је у публикацији 390 фигура са 15 локација. Експонати и доњег дела Јужне Мораве су углавном нађени на локалитетима: Средње поље у Брадарцу, Друго алексиначко окно на Алексиначком Руднику, у околини Катуна и ражањском делу локалитета Утрине код Шетке и на подручју Црног Као.
Књига је штампана у пуном колору на 180 страна великог формата уз финансијску помоћ Министарства културе Републике Србије у малом тиражу, па су посетиоци јучерашње промоције у Алексинцу имали прилику да бесплатно дођу до примерка ове вредне публикације из археологије.