У ширем центру града, на 26 локација које су уређене, постављене су посуде за рециклажу односно за одвајање различитих врста отпада. Што се тиче пластике, према речима директора Јавног комуналног предузећа „Комуналне услуге” Далибора Марковића, у жути контејнер може ићи сва врста PET амбалаже, односно све оно што има знак на себи да је за рециклажу, да може ићи у даљу рециклажу. То је онај знак са стрелицама у кругу и који стоји на амбалажи.
Чињеница је да нам разврставање отпада приликом одлагања у домаћинству није јача страна, један број нас не жели тиме да се бави, а има и оних који нису баш сигурни шта од пластике и стакла иде на рециклажу. У изјави за наш медиј директор Марковић је појаснио неке детаље у вези са одлагањем отпада.
‒ Значи, било која врста PET амбалаже, пластичне амбалаже, може ићи у тај контејнер, јер ми тако предајемо нашим откупљивачима, а они онда врше додатну селекцију и разлажу. Посебно се разлаже PET амбалажа, односно боце од детреџената, од средстава за хигијену, посебно се одлаже чеп од боце, а посебно тело од пластике, али то све раде други оператери који од нас преузимају. За сада је битно само да у жутим контејнерима за пластику буде само пластична PET амбалажа, у контејнерима за картонску амбалажу који су јасно обележени буде картонска амбалажа и то расклопљена картонска амбалажа, да у контејнерима за стакло, односно звонима, буде стакло небитно које боје, бело, зелено, браон обојено стакло, било које стакло иде у исти контејнер, док све остало смеће које завршава на депонији иде у остале црне контејнере који се налазе на свим локацијама у граду – каже Марковић.
Оно што први човек „Комуналних услуга”, а и ми који се бавимо јавним послом примећујемо, је неопходност веће еколошке свести која се не подразумева само када је у питању отпад, селекција у одлагању, већ избегавање бахатог понашања и анулирање туђег труда. Није ретка слика да у скоро пун контејнер пластичног отпада неко неодговоран проспе разноврсно смеће и направи штету.
‒ Довољно је да од 20 корисника контејнера један само убаци, пре свега, остатке хране или нешто што се тешко раздваја од осталог смећа и цео контејнер завршава на депонији, не иде у рециклажу. Тако да је врло битно да сви заједно делујемо и сви заједно покушамо да подигнемо свест о значају рециклаже. У овој ситуацији ми немамо на нашој депонији додатни погон где бисмо додатну рециклажу вршили ,већ радимо само ову рециклажу, како се то каже на изворишту, односно на самом настанку смећа. И ту смо ми као корисници, сви грађани општине Алексинац, битни као учесници – износи своја запажања наш саговорник.
Марковић упозорава на још једну важну чињеницу да ако селектујемо смеће смањићемо притисак на депонију и имаћемо разврстан отпад, који они предају даље и враћа се у производњу. Уколико не селектујемо, или неки од нас стално греше, онда тако неселектовани отпад не може ићи у даљу процедуру рециклаже.
Насловна фотографија: Илустрација (designed by Freepik).
Dečko prvo i osnovno, kontejneri su ti krš, u stvari cela organizacija oko otpada je krš, toliko, aj zdravo.