Петковдански вашар, који је јуче одржан у Алексинцу, био је последњи овогодишњи догађај у овој вароши где вашарско окупљање има дугу традицију. Времена се мењају, па значај вашара добија сасвим другачију сврху. Некада је он имао знатно већу друштвену и привредну улогу него данас. Роба која се нуди на вашарским тезгама је свакодневно доступна у трговинама, а трговина стоком одавно се одвија на другачији начин од оног на пијацама. Једино што деценијама и вековима не ишчезава јесте заинтересованост народа за вашар. И јуче је била велика гужва у граду, а то значи нема никаквих саобраћајних и других правила, јер је у току његово величанство – вашар.
Међу многобројним тезгама са одећом, мобилним телефонима и свакојаким дрангулијама, могли смо да видимо и продавце са робом које нема свакодневно. Ради се о предметима ручне израде које су наши преци радо користили, а ми, сада, у знатној мери мање. На вашару проналазимо нашег суграђанина Драгана из Прћиловице, једног од ретких који још увек прави предмете плетењем прућа. Већ је био распродао корпе, или у нашем локалном жаргону крошње, које су нашим мамама и бакама служиле за ношење хране и осталих предмета на њиви, пијаци, задушници или другим местима где је требало донети намирнице. Али ту су били и кошеви, посуде које су наши пољопривредници користили за ношење сламе и друге сточне хране и они су се могле купити за две до три хиљаде динара по комаду.
Наши људи су досетљиви и, модерним речником казано, иновативни, па је тако Драган осавременио своју производњу и понудио неку врсту корпе, лепо дизајнирану, која се дизајном уклапа у савремено опремање простора за становање и може да служи за различите намене: од украса до, на пример, одлагања коришћених пешкира у купатилу. Уосталом, шта вам падне напамет.
На вашару смо затекли и једног занатлију из крушевачког села Пољевци, који је нудио бурад за чување алкохола од 30 литара, по цени од 8.000 динара, а било је и оних веће запремене. Није био одушевљен продајом, јер су људи чешће само питали, сматрајући да им је то скупо. Познаваоци процеса израде буради и плетења би, ипак, казали да је то минимална цена за такав ручни рад који вам у употреби доноси природне материјале без значајне хемијске прераде.
Наравно, ако хоћете наводну јефтиноћу, ту су вам исти ти предмети од пластике. Само је питање да ли заштита животне средине и живот са природом имају цену. Новац се троши и зарађује, а ми природне ресурсе брже трошимо него што се обнављају, не хајући баш много у каквом стању ћемо оставити планету будућим генерацијама. Пластика се теже разлаже и штетнија је од дрвета, која на неки начин постаје и храна за друге биљке. Зато дајемо глас да нам у становима и кућама буде природног прућа уместо пластике.
A ja dajem glas da se vašar prebaci na neku deponiju, jer upravo tako izgleda kad svi ti divni ljudi odu, ovako neće imati potrebe da se čisti za njima, nego odmah baci tu pored a kad ti se ide u WC može isto tu okolo gdegod.