На територији Нишавског округа углавном је испуњен план јесење сетве и усеви су у различитим фенофазама развоја, зависно од времена сетве. Како кажу стручњаци из Пољопривредно стручне и саветодавне службе Ниш, а након обиласка терена, усеви из раније сетве су у фази почетка бокорења и бокорења, из средњих рокова сетве су у фази три-четири листа, а има их и у фенофази једног до два листа, евентуално ницања.
Скорашње падавине су допринеле да усеви који су касније посејани изникну тако да су углавном солидни склопови биљака на њивама, међутим, ове скорашње ниске температуре могу донекле да оштете усеве што нам је и потврдио саветодавац у ПССС Ниш Саша Станковић.
− Ове ниске температуре које су се у неким подручјима кретале на приземном слоју око -10, на неким теренима голомразица и појава ледених дана, може да изазове нека оштећења на лисној маси биљака, међутим, то све зависи од агротехнике која је спроведена приликом сетве. Уколико су семена посејана врло плитко, малтене на површини земљишта и нису могла да се унесу у земљиште, ту углавном може доћи до штете. Присутне голомразице и појава ниских температура до -10 не би требало да направе неку већу штету, јер су усеви озимих стрњина углавном толерантни на ове мразеве и не би се ни сејали на нашим подручјима да не толеришу овакве мразеве − појашњава Станковић.
Оно што истиче овај стручњак је да би било пожељно да се формира снежни покривач, што веће дебљине из разлога изолације усева, односно заштите против ниских температура, а и са аспекта повећања садржаја влаге у земљишту. То је неопходно у овом тренутку, јер је и даље значајан дефицит влаге у земљишту. Кише јесу помогле да усеви никну, али треба влаге као би и дање напредовали, а то снег може да обезбеди.
Насловна фотографија: Илустрација (Извор фотографија: Гугл претрага).