Алексиначку галеријску сцену обогатили су радови тридесетак студената Факултета уметности у Нишу који су од синоћ изложени у Арт галерији Центра за културу и уметност. Иако је изложба тематски усмерена како и сам њен назив „Вечерњи акт” указује, гледајући по техникама које су примењене она је разноврсна и излази из задатих студијских програма.
То је њима омогућило да слободније искажу своје уметничке намере, али и да наговесте у ком смеру се крећу њихови афинитети, када је у питању примена технике и материјала, када су у питању њихови радови. На ту чињеницу нам је указао и професор Владан Ранђеловић који је и учествовао на отварању ове изложбе.
− Студенти у зависности од жеље и интересовања, исказују тај свој рад на један начин где трагају за својом личном слободом, опробавају се у различитим техникама и махом су цртежи оловком, туш и перо, лавирани туш, има ту пастела и акварела. Сада су ти студенти у преломном периоду, свако треба сразмерно по свом сензибилитету да пронађе шта је то што ће њему одговарати да ради у будућем раду – каже за наш портал овај професор.
Изложбе попут синоћне у Алексинцу пружају прилику студентима да провере нека своја опредељења, професорима да сагледају афинитете својих ученика, а публици да сагледа кроз ликовне изразе у ком правцу иде ликовни изражај генерација које ће у догледно време заузети просторе у галеријама или пак на наставничким катедрама, као ликовни педагози.
− Акварел као акварел се на факултету не учи, учи се цртеж угљеном, учи се сликање акрилом, не учи се сада суви пастел, уљани пастели и онда не постоји ниједан предмет где би студент могао да експериментише. Неко се родио као акварелиста неко има осећај за лазуре и за вареле, неко је крут, неком више одговара линија, неко има ваљарски цртеж, то је та нека преломница где они трагају за тим на том предмету. Дао сам им потпуну слободу да одреде шта је то што њима одговара, јер након те друге године они бирају класу, бирају у ком правцу ће да развијају своју уметност тј. своје сликарство. А да ли ће то бити уметност то ће време показати ‒ објашњава професор Ранђеловић.
У сваком случају, ову поставку, која је у алексиначкој Арт галерији до 4. фебруара, треба погледати. На крају треба рећи да су међу студентским радовима били и радови рођених Алексинчана Јелене Миловановић и Ђорђа Марковића. Поводом изложбе организатор Центар за културу и уметност Алексинац је приредио врло информативни и прегледни Каталог који су успешно дизајнирали Милица Максимовић и Марко Миладиновић.