Сутра се обележава победа на Шуматовцу, коју Срби нису искористили

Сутра се навршава 148 година од чувене Битке на Шуматовцу из 1876. године у Првом српско – турском рату када су српска војска и добровољци у њој успели да поразе бројчано  јаче турске јединице.

Сутрашње обележавање, од 10 часова и 30 минута, почеће Поменом палим војницима Шуматовачке битке на вису Шуматовац недалеко од Алексинца. Полагање венаца је предвиђено за 10 часова и 45 минута, а од 11 часова је пригодан уметнички програм. Обележавање овог датума је у реализацији Центра за културу и уметност, а покровитељ је Општина Алексинац.

Битка код Шуматовца представља један од најкрвавијих сукоба у Првом српско-турском рату и најзначајнију победу српских војника предвођених руским генералом Черњајевим.

Турци су Алексинац сматрали кључном тачком за напредовање према утврђеном Делиграду и унутрашњости, па су 11. по старом, 23. августа по новом календару, кренули под командом Абдул Керим-паше на Алексинац спуштајући се са бујмирског брда преко Глоговице. У жестокој борби која је трајала читаво поподне, српске снаге зауставиле су надирање Турака.

Увидевши да је напад осујећен, Абдул Керим-паша је одлучио да у офанзиву крене из Пруговца, преко шуматовачког виса и даље ка Вакупу. Вишедневне борбе код Алексинца завршене су победом српске војске. За Шуматовачку битку најбољи познавалац локалне историје професор Зоран Стевановић каже да је то била величанствена победа српских ратника.

− То је највећа и најсјајнија победа српске војске над турском војском на Шуматовачком вису којим је заустављен продор Турака на десној обали Мораве, даље ка Делиграду и ка унутрашњости Србије − каже професор Стевановић.

Након ове победе се није кренуло у коначни обрачун са Турцима, па су они искористили прилику да се консолидују, пребаце војску на леву обалу Мораве и одатле крену у офанзиву ка Горњем Адровцу. Због тога је Шуматовачка битка остала забележена и као „неискоришћена победа”. Таквог мишљења је и поменути професор историје Стевановић.

− Док је он, Черњајев, увидео величину турског пораза, који су оставили скоро 2.000 мртвих на овом простору, Турци су се већ консолидовали, тако да је његов покушај даљег напредовања ка Нишу био заустављен. Турци ће, пребацивши своје главне снаге надмудрити генерала Черњајева. Главнокомандујући турске војске Абдул Керим-паша продро је левом обалом Мораве ударивши преко Моравца, Житковца, Прћиловице на Адровачке висове и ту ће доћи до чувене Битке на Горњем Адровцу која се неуспешно по нас завршилa − напомиње наш саговорник.

Након обележавања Шуматовачке битке, 2. септембра биће обележена 148. годишњица Боја на Гроњем Адровцу, а два дана касније, 4. септембра, 218. годишњица Боја на Делиграду.

Насловна фотографија из архиве.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

18 + 14 =