Српска кућа на Крфу, историја коју разумеју и странци

Већина Срба која ових летњих дана борави на грчком острву Крф користи прилику да обиђе истоимени град и острво Видо који имају значајно место у историји нашег народа. У самом граду Крфу, скоро у самом центру, налази се Српска кућа, која се састоји од музеја, посвећена боравку Срба на Крфу од 1916. до 1918. године. Ова зграда је од стране крфских општинских власти, 1993. године, уступљена држави Србији.

Наш домаћин, кустос Љубомир Сарамандић, каже да је Српска кућа оцењена од посетилаца као једна од најбољих музејских поставки у граду. Осим наших људи, који посећују ово место, све је више странаца који сврате у овај музеј и исказују поштовање према српској историји, уз признање да су о овим догађајима раније мало знали.

Сарамандић у разговору са нашом екипом, која се ових дана нашла на Крфу, говори о догађајима, на које успомену чува Српска кућа, да су они  један историјски тренутак који је незабележен, не само у националној историји, већ у историји ратовања.

− Реченица која је мени водиља изговорила да су два наша велика књижевника Јован Дучић и Милош Црњански готово на исти начин. Да је у националној историји вредно само оно што је универзално, што је разумно сваком човеку. И овај историјски тренутак је специфичан  по начину на који су страдали, пре свега млади. Дакле, то су углавном били регрути, дечаци између 15 и 20 година. Оно што је јако важно, посебно за припаднике наше нације и грађане Србије је начин на који су они тако једно велико страдање, велику препреку савладали. Дакле, оне фотографије са којима се сусрећу посетиоци на спрату, фотографије наших предака, официра, војника, народних посланика и пре свега фотографије деце указују на једну готово нестварну одмереност, достојанство, скромност, националну дисциплину. А то је можда и најбоља слика коју су наши преци оставили свету − каже Сарамандић, наводећи у кратким цртама значај овдашње музејске поставке у презентовању дела наше богате историје.

Овај кустос подвлачи још једном да је све већи број странаца који долазе у Српску кућу и на наше питање шта то њих овде највише интересује, дао нам је одговор о коме би и ми Срби требало да размислимо када вреднујемо наше претке.

Кустос Љубомир Сарамандић (други с десна) са нашом екипом.

− Странци којих, рекох већ, има све више, импресионирани су оним што су видели, не само тим трагичним делом догађаја него и способношћу, тада нашег опоравка. Питају се како нису за ово знали раније. Ово је, сматрају, један историјски тренутак који је јако вредан и како се догодило то, да је остао недоступан њиховом сазнању, чак и онима  који су упућени у историју, књижевност и филм. Ето, то је углавном питање странаца, и ја за ове 24 године, колико имам част да радим у Српској кући, још нисам наишао на неко провокативно питање, неку алузију на све оно што смо преживели – објашњава Сарамандић.

Он додаје да су добрим делом оцене странаца управо у смислу једног поштовања српске историје уз саму констатацију да је недовољно позната светској јавности. Ако је странцима интересантна ова музејска поставка, нама би требало да буде још занимљивија. Затом ако вас намерно или ненамерно нанесе пут ка Крфу, обавезно посетите Српску кућу. Биће то бесплатни час историје, који се не заборавља. За то вам није потребно да купите карту, јер је улаз у Српску кућу бесплатан.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

14 − 5 =