Слаб одзив, пчеларима вароа није једина мука

На трећем Алексиначком пчеларском форуму, одржаном у суботу, наглашен је значај да се на време сузбије паразит варoа. О овој теми стручно је говорено, што није изненађење, јер један од предавача Ратко Павловић из Београда, који је докторанд за ову тему.

Како се чуло, ако се закасни са сузбијањем варое, пчеле буду оштећене, уђу у зиму ослабљене и наравно ту зиму не могу да презиме како треба. У пролеће буду друштва слаба и од пчелињег развоја, постизања јачине друштва за главну пашу нема ништа, па наравно неће бити ни меда.

Жалосно је што је овом скупу присуствовало неколико десетина пчелара када само удружење у алексинцу има 130 чланова. На ту чињеницу је указао и председник Савеза пчеларских организација Србије др Родољуб Живадиновић, који живи и пчелари у Житковцу. Он је казао да му је јасно да је завладала тотална незаинтересованост за пчеларство, и огласи су пуни понуда: „Продајем пчеле”, али нико их нико не купује.

‒ Једноставно, влада једна апатија, а надамо се да ће се то превазићи у наредном периоду. Али зато мора и држава да озбиљније крене да се бори против фалсификата. Најмање две године нисмо имали ни једну акцију која би решила овај проблем, а све док имамо нелојалну конкуренцију која прави кило меда за евро, од шећера и ко зна каквих састојака, који су многи и штетни, наравно да не можемо имати адекватну продају меда. Да не причамо о томе да и у Европској Унији као највећем потрошачу меда пала продаја за око 20 посто и да има 50 посто фалсификованог меда. Значи 70 посто тржишта за мед је обрисано у Европској Унији, која највише меда једе – казао је у уводном обраћању овај епидемиолог и стручњак за пчеларство.

За др Живадиновића горе изнето су трагичне ствари, и то је оно што не даје неку лепу перспективу, јер се има утисак да су сви одустали од борбе против фалсификата, али да то не смеју да ураде  пчелари.

‒ Ја сам својевремено имао прилике да чујем од пчелара „Зашто се толико прича у јавности о фалсификатима, јер кажу да то утиче лоше на продају меда. Ја им одговарам „Па људи моји девет тегли од 10 данас се прода фалсификата у трговинама. Да ли ми пчелари хоћемо да и десета буде фалсификат, па да лепо ставимо кључеве и да идемо кући, да се бавимо нечим другим. Према томе, ми требамо да се питамо што се о овоме није причало последњих 50 година. Да се причало и да се радило на сузбијању некако би се и дошло до неког резултата, овако смо ту где јесмо. Много тога је учињено, неки су фалсификатори, знате и сами, затварани, али то све зависи од конкретне особе која седи на месту министра пољопривреде и која наравно одлучује шта ће бити приоритети министарства. Ја разумем да они имају … друге приоритете то стоји, али мораће и нас да уврсте на ту листу ‒ нагласио је први човек пчеларске организације Србије и поручио да  је мед најмање битан производ пчела, а да је значајнија њена улога у опрашивању.

Овај Алексиначки форум су организовали Друштво пчелара Алексинац и Регионална асоцијација пчелараских организација југоисточне Србије у сарадњи са општином Алексинац. У име покровитеља Општине Алексинац, скупу је присуствовала начелница Одељења за друштвену делатност Ташана Марковић Јевтић, а присутнима се обратио председник пчеларске организације југоисточне Србије Властимир Спасић.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fourteen − 8 =