На наше питање каква је епидемијска ситуација на подручју општине Алексинац епидемиолог др Родољуб Живадиновић каже да се може рећи да је стабилна, с тим што имамо повећан број респираторних обољења за ово доба године и још увек известан број, пре свега, стомачних проблема по питању дијареје и сличних, односно тегоба које људи имају.
За стомачни вирус, овај епидемиолог каже да је налет стомачног вируса већ прошао, што није случај са респираторним инфекцијама.
‒ Респираторна обољења не само да опстају већ се и шире што свакако није добро. Сигурно је да ту има ковида који промакне дијагностици јер су симптоми блажи. Немамо ниједан тежак случај, то је добро. Али без обзира на то треба бити опрезан и избегавати сваку могућност у којој можете бити у контакту са већим бројем људи у затвореном простору и тако даље, да би се смањила могућност ширења ковида. Међутим, има и других респираторних обољења, пре свега вирусних, наравно и то је мало и можда нетипично за ово доба године, а још мање типично за ово климатско време у коме се налазимо, али таква је ситуација.
Многе Ваше колеге у Србији сматрају да ће септембар бити доста проблематичан када је у питању ковид, јер тада деца полазе у школу, људи се враћају на посао. Да ли се очекује да се оствари таква ситуација и у наредним данима овде код нас? Да ли има неких наговештаја?
‒ Зато ми и инсистирамо на томе да се сада поведе више рачуна како би се број оболелих смањио, те почетак, да кажем, школске године био такав да нема много великог броја оболелих, да се успори ширење. Јер, ако до тога не буде дошло и не будемо довољно одговорни, нормално је да ће бити већег броја оболелих, јер када деца крену у колектив ширење је драматично брже, интензивније и очекује се наравно повећање броја. Али, понављам да имамо ниску стартну тачку, и то је боље, него да сада допустимо да својом неодговорношћу подигнемо број оболелих када још увек школске године нема. Што се тиче здравствених установа, потребно је да знате да је ових дана издат налог да здравствени радници који прегледавају пацијенте са респираторним тегобама, пре свега, носе заштитне маске, али и пацијенти када улазе у здравствену установу, то јест у Здравствени центар Алексинац да обавезно ако имају такве симптоме од стране респираторног тракта носе маске. И да се што краће задржавају и у ходнику и у установи генерално, а лекари да их што пре прегледају, управо из простог разлога да бисмо смањили могуће ширење у самој здравственој установи, међу радницима, али и међу пацијентима.
Која би била Ваша препорука за понашање наших суграђана, на шта да обрате пажњу, како да се на неки начин заштите, осим ношења маски?
‒ Пазите, ношење маске није обавезно, то знате већ дуже време. Међутим, увек је пожељно посебно ако сте оболели. Ако сте болесни треба да будете одговорни према другима, а што се тиче оних који су здрави они морају пре свега да воде рачуна о дистанци, јер ви никада не можете знати ко је болестан. Знате да од ковида многи, да кажем болују, али немају симптоме. Према томе, они и те како могу да шире болест. Зато треба бити обазрив, држати се на већој удаљености од других људи и избегавати веће гужве, пре свега, у затвореном простору, али и на отвореном. Све што можете да учините на увећању дистанце, на смањењу времена боравка у таквим просторијама, рецимо ако већ морате да боравите, све ће то помоћи и смањити потенцијални број оболелих.
Докторе, на крају само да питамо, да ли се врши тестирање на ковид у нашим здравственим установама овде и какви су резултати?
‒ Да, наравно, када лекар процени да је то потребно, а пре свега у диференцијално-дијагностичке сврхе да утврдите да ли је ковид или нешто друго пацијент се шаље на тестирање.