У Великом Дреновцу минулог викенда било је веома свечано и весело, јер је тамошње Удружење жена „Видовданке” организовало Први Српски сајам гастрономије, пољопривреде и туризма, скуп који је проистекао из њихове традиционалне манифестације „Златне руке”.
Ова манифестација окупила је велики број удружења, малих произвођача и гостију из читаве Србије, међу којима је била и државна секретарка у Министарству пољопривреде Данијела Мирјанић, која је имала част да отвори овај скуп.
− Мали произвођачи су од великог значаја за Министарство и генерално за Републику Србију. Министарство пољопривреде зна да пољопривреда негде и почива на малим и ситним произвођачима и прерађивачима, јер мали прерађивачи нису само произвођачи хране већ су чувари историје и чувају рецепте и укусе које ми имамо − рекла је између осталог државна секретарка Мирјанић.
Након свечаности на платоу Дома културе, овом приликом свечано је отворена и Етно-кућа Пантић која се налази недалеко од Дома културе. Ову стару кућу Удружењу је на коришћење дао Часлав Пантић како би млађе генерације могле да виде како се некада живело.
− Наши планови су да, наравно уз Општинску помоћ, санирамо кров и плафон, јер то мора да се среди. Кућа је прелепа, са великим двориштем, има све оно што је некада било на селу пре 90 година и ми ћемо то наставити да чувамо и да градимо даље. Држаћемо ту манифестације, а можда и фестивале за децу − појаснила је Мима Илић испред Удружења „Видовданке”.
Ово окупљање у Великом Дреновцу није било само ревијалног карактера, већ су се чланови Удружења такмичили у неколико категорија.
Најлепши штанд имало је Удружење жена „Традиција кроз векове” са Косова и Метохије, домаћу радиност најбоље је приказало Удружење за неговање традиције из Књажевца, док је најлепше цвеће имало Еко домаћинство Сврљиг.
Најбољу сарму у дворишту Етно-куће Пантић скувале су чланице удружења жена „Радинчанке” из Радинца. Најбоље традиционално јело изложило је Пољопривредно газдинство Јеремић из Јагодине, а и најлепши славски колач донет је из истог места и њега је изложило Удружење Грађана „Слатки осмех”. Према оцени жирија најбољи мед је донео Институт за крмно биље Крушевац, најбољу зимницу Рус пчелар из Сталаћа, најбоље вино Пољопривредно газдинство Белица из Јагодине, а ракију овдашње Удружење грађана „Радиност”.
Као што традиција налаже, ни ова манифестација није протекла без песме и игре. Овог пута своје умеће показали су чланови из четири Културно-уметничка друштва.