Промоцијом књига и доделом признања почели „Дани Тихомира Р. Ђорђевића”

Доделом признања на данашњој свечаности у алексиначком Дому културе, започети су овогодишњи „Дани Тихомира Р. Ђорђевића” посвећени овом научном великану који је део детињства и радног века провео у нашем крају, у Лужану и Алексинцу. Добитник награде која носи назив „Тихомир Р. Ђорђевић”  за 2024. годину је професорка на Новосадском универзитету Љиљана Пешикан Љуштановић, а признање „Чувар завичаја”  наш суграђанин Хаџи Миодраг Миладиновић.

Образлажући своју одлуку, жири, у саставу др Јелена Јовановић, дописни члан Одељења уметности САНУ у Нишу, професор др Горан Максимовић и професор др Данијела Поповић Николић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, истакли су да библиографију професорке емерите Љиљане Пешикан Љуштановић чини 13 монографија, самосталних и у коауторству, пет приређених књига и више од 300 научних и стручних радова из области фолклористике и филологије, позоришне уметности и писане књижевности 20. и 21. века.

Заслужену награду, професорки Пешикан Љуштановић је уручио председник општине Алексинац, Далибор Радичевић. Обраћајући се присутнима, награђана, осим што се захвалила Алексинцу и жирију зато што су препознали њен рад и труд, похвално је и са пуно епитета говорила о животу и делу етнолога Тихомира Ђорђевића, поручивши да нећемо знати ко смо ако заборавимо овог великана.

‒ Без познавања народнога живота. Без познавања онога што је предано и са великом научном страшћу и огромном незамисливом вредноћом изучава Тихомир Ђорђевић, не можете разумети и не може се бавити усменом књижевношћу. Не можете разумети слику фолклора у усменој лирици ако не знате како изгледа позиција жене и позиција у традицији. Не можете разумети духовну и материјалну културу на којој је настала народна књижевност ако непрестано не читате оно што је урадио – нагласила је ова професорка.

Она је део свог говора посветила и значају научних методологија које је Ђорђевић премењивао са посебним акцентом на његовом теренском раду, али и познавању прилика из ових области у целој Европи.

‒ Тихомир Ђорђевић је спојио привидно неспојиво, изузетан теренски истраживачки ангажман. Изванредно познавање претходника и савременика и научни таленат и једну врсту истраживачког, несвакидашњег истраживачког дара, са односом према властитом народу, односу према властитој култури који може и дан-данас бити непревазиђен узор. Овде је поменуто да је то преко 700 радова. То су вредни, драгоцени радови. Радови засновани на познавању изузетно европским достигнућима тог доба ‒ казала је професорка Пешикан Љуштановић.

Хаџи Миодраг Миладиновић, који је такође део младости провео у Лужану, а радни век у Алексинцу је,  не само алексиначкој јавности, већ и српској и делом иностраној познат као мајстор фотографије који је својим апаратом забележио многе тренутке из живота људи и свог града, од архитектуре, обичаја и личности , од заборава. Непроценљиви су и његови снимци о страдању Алексинца у НАТО бомбардовању, па осим уметничких фотографија које је приказао на 500 домаћим и страним изложбама, његов стваралачки опус обухвата велики број документарно-репортерских фотографија. Захваливши се на добијеном признању „Чувар завичаја”, није скривао задовољство што је оно добијено од родног града.

‒ Управо сте чули колико сам награда добио у свету али ова награда данас мени посебно значи. Највише ми значи управо због тога што сам је добио од свог града. Радујем се да је мој град препознао оно што ја радим већ 52 године. Почео сам да се бавим фотографијом од своје 15. године. Захваљујем се жирију који ми је доделио ову награду, и људима који су ме предложили ‒ каже Миладиновић.

Након уручења награда премијерно је приказан документарни филм о Тихомиру Р. Ђорђевићу под називом „Живот народни”.

Пре свечаног уручења награда и признања у Дому омладине, одржана је промоција књиге „Брак у Јужних Словена” приређена од објављених и непубликованих рукописа Тихомира Ђорђевића.

Програм овогодишњих „Дана Тихомира Ђорђевића” наставља се вечерас од 19 часова у Великој сали Дома културе, када ће бити одржан концерт „Звуци традиције” на коме ће наступити сопран Катарина Михаиловић у пратњи Драгане Ђорђевић на клавиру. На програму биће дела Глинке, Чајковског, Рахмањинова, Плебанде, Берсе, Владигерова и др.

Другог дана манифестације, сутра, у четвртак, 31. октобра, са почетком у 12 часова, у Великој сали Дома културе биће приказан документарни филм о Биљани Крстић „Изван времена”. О филму ће говорити Биљана Крстић и Оливер Пауновић.

Иначе, Дани Тихомира Ђорђевића се од 2018. године организују у нашем граду у част етнолога, фолклористе, историчара др Тихомира Р. Ђорђевића, који је велики део живота провео у Алексинцу и околини. Организациони део манифестације је поверен Центру за културу и уметност Алексинац, а покровитељ је Општина Алексинац.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

eight + fourteen =